Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jesteśmy wiecznie zabiegane, zatroskane, brakuje nam na wszystko czasu. Wszędzie słyszymy: zwolnij, wyluzuj, bo w końcu nie wytrzymasz, a to, że się denerwujesz niczego nie zmieni. I tak naprawdę każda z nas zdaje sobie z tego sprawę. Jednak nie chcemy, albo nie wiemy jak się zrelaksować. Może przedstawione poniżej techniki pomogą ci w walce ze stresem.

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczeń oddechowe możesz wykonywać zapobiegawczo lub jako ratunek w sytuacji, kiedy już coś się wydarzyło. Na szczęście są to ćwiczenia, które możesz szybko przyswoić i wykorzystać w każdym miejscu. Parę głębokich oddechów da ci możliwość zrelaksowania się i dotlenienia organizmu.

Ćwiczenia te to nic innego jak wykonanie dobrowolnych wdechów i wydechów:

  • nabierz powietrze do przepony przez nos,
  • przytrzymaj chwilę,
  • wypuść powietrze.

Czas na muzyczny relaks, czyli muzykoterapia

Słuchanie muzyki jest jednym ze sposobów w walce ze stresem. Tego typu obrzędy znane były już w czasach plemiennych, kiedy to uzdrowiciel podczas leczenia chorych śpiewał i grał na instrumentach.

Żeby taka terapia miała sen powinnaś w domu położyć się na kanapie albo usiąść w wygodnym fotelu i słuchać ulubionej muzyki przez 20 minut. Oczy możesz mieć zamknięte albo otwarte, ale najważniejsze jest to żeby w tym czasie nie myśleć o problemach, o tym co się dzieje wokół ciebie.

Medytowanie

Medytowanie ma doprowadzić do tego, że nabierzesz dystansu do twoich myśli i tego co płynie z zewnątrz. Medytacja, żeby była skuteczna musi być ćwiczona regularnie. Medytując zwróć swoją uwagę na wyznaczony obraz dźwięk albo własny oddech.

Wykorzystaj własną wyobraźnię

Stwórz w swojej świadomości obraz pozytywnego miejsca i przenieś się w to miejsce. Jeżeli lubisz las – „przenieś” się do niego, jeżeli lubisz morze – „stań” na jego brzegu.

Tutaj technika jest dość prosta:

  • usiądź wygodnie i rozluźnij się,
  • weź pięć głębokich oddechów (powietrze wdychaj przez nos a wydychaj głośno przez usta),
  • zamknij oczy i wyobraź sobie, że znajdujesz się w swoim ulubionym miejscu. Czujesz że jest ci dobrze, jesteś spokojna, otacza cię cisza i spokój. Staraj się pozostać w takim otoczeniu jak najdłużej;
  • na koniec weź pięć wolnych i głębokich oddechów, oczy otwieraj bardzo powoli i tak samo wolno zacznij się poruszać.