Perfumy jako sposób na poprawę nastroju? Jak najbardziej tak! Okazuje się bowiem, że zapachy mają duży wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Warto więc wiedzieć, po jakie sięgać, by osiągnąć oczekiwany efekt. Pachniemy nie tylko dla świata, ale przede wszystkim dla siebie.

Zapach wpływa na emocje, czy emocje wpływają na wybór zapachu?

Pytanie nieco podchwytliwe, ale jak najbardziej na miejscu. Zapachy mają niebywałą moc kontrolowania emocji i odczuć, będzie o tym niżej. Jednak nie da się ukryć, że decyzje zakupowe często podejmujemy pod wpływem impulsu, kierowani emocjami.

Może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wybierając perfumy dla mężczyzn i kobiet, podświadomie szukamy zapachu, który najlepiej zaspokoi nasze aktualne potrzeby. Dlatego właśnie zapach wybierany w stresie będzie nam się podobał, gdy będziemy zdenerwowani, ale już niekoniecznie w momencie największego zrelaksowania.

Ponadto warto wiedzieć, że prawdziwy zapach perfum ujawnia się po mniej więcej godzinie. Pierwsza nuta zapachowa nie jest tą, którą będziemy pachnieć przez cały dzień. Dlatego wizytę w centrum handlowym warto zacząć od drogerii. Po wypróbowaniu kilku testerów trzeba odczekać godzinę (to czas na shopping) i dopiero dokonać ostatecznego wyboru.

Nuty zapachowe i ich wpływ na nasz nastrój

Perfumy o dominującej nucie cytrusowej są polecane osobom, które cierpią na chroniczne obniżenie nastroju i żyją w stresie. Zapach cytrusów wyraźnie poprawia humor i łagodzi napięcie związane ze stresem.

Zapachy kwiatowe są idealne dla osób, które mają problemy z zasypianiem, szukają sposobu na relaks i ukojenie. Powinny szukać zapachu lawendy, róży i jaśminu.

Zapachy drzew egzotycznych, np. paczuli i sandałowca, dają poczucie bezpieczeństwa. Ułatwiają też koncentrację.

Zapachy popularnych przypraw także są często spotykane w perfumach. Cynamon, imbir, goździki mają działanie pobudzające i energetyzujące. Przydadzą się osobom, które budzą się zmęczone.

Zmysłowa magia perfum: jak nuty zapachowe wpływają na nasze emocje i nastrój?

Nie tylko nastrój – co jeszcze mogą zrobić dla nas perfumy?

Nie tylko perfumy, ale także zapachy zamknięte w innej formie, mogą być dla nas cennym wsparciem.

Nauka nie idzie tak, jak tego oczekujemy, a koncentracja wyraźnie szwankuje? Rozmaryn i mięta pieprzowa doskonale sobie z tym poradzą!

Kadzidło i szałwia to zapachy artystów. Wyraźnie zwiększają kreatywność.

Lawenda nie tylko ułatwia zasypianie, pomaga też zwalczać uciążliwe i długotrwałe bóle. Nie zadziała jak tabletka, ale na pewno złagodzi dolegliwości.

Zmysłowa magia perfum: jak nuty zapachowe wpływają na nasze emocje i nastrój?

Wspomnienia zaklęte w perfumach? Jak najbardziej!

Bardzo dobrym nawykiem jest używanie ulubionych perfum zawsze wtedy, gdy czujemy się wyjątkowo dobrze, robimy coś niezwykłego, doznajemy ekscytacji. Mózg ludzki ma bowiem dużą zdolność do łączenia zapachów z określonymi emocjami i zapamiętywania ich. Można to wykorzystać, używając perfum, gdy potrzebujemy poprawić sobie humor.

O sile pamięci zapachu mogą świadczyć też wspomnienia z dzieciństwa. Któż z nas nie pamięta różanych perfum babci? Z tym zapachem zwykle związane są przyjemne wspomnienia kulinarne, bo przecież wiadomo, że to babcie robią najlepsze knedle i ciasta na świecie.

Wiedza na temat działania zapachów na emocje i sile naszej pamięci na pewno pomoże dobrać odpowiednie do okazji perfumy. Co więcej – warto mieć ich… więcej. Jedne perfumy nie sprostają wszystkim naszym potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj