Pielęgnacja włosów powinna być tak samo przemyślana i rozsądna, jak ta dotycząca całego ciała. Żeby mieć gwarancję zdrowej skóry głowy i lśniącej fryzury, należy wybierać sprawdzone, specjalistyczne kosmetyki. Takie właśnie są emolienty do włosów. Czym się różnią od produktów drogeryjnych i dlaczego stanowią podstawę zrównoważonej pielęgnacji?

Nie tylko atopowe zapalenie skóry

Przyjęło się sądzić, że emolienty stosuje się tylko przy atopowym zapaleniu skóry. Tymczasem, przy zdrowej skórze i braku problemów z AZS, emolienty będą nam służyć jako doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Ten typ kosmetyków jest znacznie łagodniejszy niż klasyczne produkty, dlatego sprawdzi się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a nawet niemowlaków. Już po pierwszym użyciu można zauważyć różnicę. Skóra staje się bardziej elastyczna, miła w dotyku, gładka. Emolienty stosuje się jednak nie tylko w dbaniu o ciało, ale także w codziennej trosce o włosy.

Pokonać zniszczenia

Szczególnie docenią je wszyscy posiadacze szorstkich, zniszczonych i suchych włosów, czyli tych, którym wyraźnie brakuje wody. Zdrowe włosy są z zasady chronione przed utratą wilgoci. Dzieje się tak za sprawą naturalnej tłuszczowej otoczki, której brakuje uczesaniom poddawanym np. częstym zabiegom fryzjerskim. Uszkodzony płaszcz lipidowy sprawia, że woda szybciej wyparowuje, a fryzura traci blask i sprężystość.

I tu wkraczają emolienty do włosów. Za sprawą specjalnej formuły tworzą one warstwę okluzyjną, której zadaniem jest pełna ochrona przed zniszczeniem. Otoczka ta sprawia, że woda nie ucieka z kosmyków i że nie są one tak podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wyrównują poziom lipidów, wygładzają, zmiękczają, uelastyczniają i nabłyszczają. Krótko mówiąc – zapewniają kompleksową pielęgnację dla włosów każdego typu, nawet tych najbardziej zrujnowanych.

Dzieci i dorośli

Przyjęło się sądzić, że emolienty do włosów i do ciała są przeznaczone dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Owszem, wrażliwa skóra niemowlaka potrzebuje specjalnej, niezwykle wyważonej pielęgnacji, ale nie wyklucza to możliwości rodzinnego korzystania z bogactwa świata emolientów. Preparaty te są znacznie łagodniejsze, pozbawione sztucznych dodatków i mają mniejszą ilość składników alergizujących i drażniących. Z powodzeniem mogą ich więc używać wszyscy – od bobasów, przez młodzież, aż do dorosłych i seniorów (więcej informacji na ten temat tutaj).

W szamponie z emolientami można znaleźć substancje głęboko nawilżające i takie, które kompleksowo chronią przed uszkodzeniami. Jest to m.in. aminokwas L-arginina, naturalnie występujący we włóknach włosów i konieczny do pobudzenia wzrostu. Tego typu wyroby ożywiają cebulki, stymulują tworzenie się łodygi włosa i, dzięki zawartych w nich aminokwasach pszenicy, przenikają w jego głąb, by zregenerować uszkodzenia.