Wyjątkowe i pomysłowe życzenia okolicznościowe mogą sprawić ich adresatowi miłą niespodziankę. Niestety, w czasach powszechnego kopiowania i powielania różnych życzeń, coraz trudniej o oryginalne i kreatywne teksty tego typu. Co więc zrobić, by życzenia urodzinowe lub bożonarodzeniowe mile zaskoczyły jubilata? Poniżej kilka cennych wskazówek.

1. Poszukaj czegoś nowego

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne napisanie życzeń. Są one wówczas autentyczne i można w nich wyczuć szczerość intencji autora. Nie każdy jednak potrafi wykrzesać z siebie iskierkę literackich zdolności lub po prostu nie ma czasu na wymyślanie kreatywnych wyrazów serdeczności. Dlatego gotowe życzenia (dostępne na przykład w Internecie) mogą okazać się sporą pomocą. Unikajmy jednak powielania dobrze nam znanych rymowanek, przesyłanych każdego roku z okazji Bożego Narodzenia lub Wielkanocy w formie sms. Spośród tysięcy dostępnych życzeń z pewnością można znaleźć takie, których Twój adresat jeszcze nie słyszał lub nie widział. Odbiorca takiej wiadomości doceni nawet taki najmniejszy wysiłek. Może nawet pomyśli, że sami ułożyliśmy takie życzenia.

2. Dostosuj formę życzeń do okoliczności

Owszem, śmieszne rymowanki dobrze sprawdzają się np. z okazji 18. urodzin lub obchodzonego w szkole Dnia Chłopaka. Jednak w przypadku życzeń weselnych, imieninowych lub komunijnych mogą okazać się co najmniej małym nietaktem. Dlatego jeśli okoliczność wymaga pewnej powagi, poszukajmy życzeń dostosowanych do sytuacji.

3. Dostosuj formę życzeń do osoby

Zupełnie inaczej będą wyglądały życzenia bożonarodzeniowe dla naszego przyjaciela, a inaczej dla cioci lub wujka. Jeśli wiemy, że wobec danego adresata możemy pozwolić sobie na odrobinę luźniejszą formę, to warto z tego skorzystać. Nie warto jednak wysyłać takich życzeń z okazji 50-lecia ślubu lub Dnia Nauczyciela. Ważne jest także zwrócenie uwagi na wiek odbiorcy naszych wyrazów serdeczności. Dzieci chętniej przeczytają życzenia rymowane, natomiast starsi docenią ich poważniejszy ton.

4. Kartka a może e-mail?

Dziś najłatwiej o wysłanie szybkiego smsa, który w naszym przekonaniu „załatwia problem” złożenia życzeń. Nie łudźmy się jednak – elektroniczne formy nigdy nie zastąpią tych tradycyjnych pod kątem powagi. Zdecydowanie lepiej wypadniemy w oczach solenizanta, jeśli w jego ręce złożymy estetyczną kartkę z własnoręcznie napisanymi życzeniami. Niektóre okoliczności wręcz wykluczają możliwość posłużenia się np. e-mailem czy smsem. Jeśli naprawdę nie mamy już możliwości wysłać danej osobie specjalnej kartki, to zdecydowanie lepszym wyjściem od krótkiej wiadomości tekstowej będzie stosowna rozmowa telefoniczna.

5. Zadbaj o poprawność

Postaraj się, by Twoje życzenia pozbawione były błędów i zawierały wszystkie niezbędne elementy. Nie zapomnij o typowym zapisie życzeń z datą i miejscowością w prawym rogu, odpowiednim nagłówku oraz podpisie. Brak błędów będzie świadczył o Twoim szacunku wobec drugiej osoby. Warto o tym pamiętać!

Odpowiednio przygotowane życzenia naprawdę mogą sprawić komuś przyjemność. Miejmy na uwadze, że nawet najoryginalniejsze i najlepiej dostosowane życzenia nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną poparte naszymi szczerymi chęciami.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: życzenia okolicznościowe w iWoman.pl