Styl prowansalski stanowi doskonałą alternatywę dla popularnych w ostatnim czasie nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. W tym klimacie urządzić można niemalże każde pomieszczenie domu, w tym kuchnię. Czym charakteryzuje się styl prowansalski? Jakie dodatki w kuchni w stylu prowansalskim sprawdzać będą się najlepiej?

Styl prowansalski — co to takiego?

Prowansja to kraina leżąca w południowo-wschodniej części Francji, która kojarzy się z sielskimi krajobrazami pełnymi fioletowych pól lawendy i zielonych wzgórz. Domy urządzone w tym stylu to idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników ciepłych, przytulnych, klasycznych wnętrz.

Jakie kolory dominują w kuchni urządzonej w stylu prowansalskim? Poza jasnym fioletem, spotkać można tutaj również pastelowe, subtelne odcienie błękitu, różu, żółci oraz zieleni. W prowansalskich wnętrzach nie brak także bieli oraz szarości.

Jeżeli chodzi o materiały, w domu urządzonym w klimacie prowansalskim nie może zabraknąć drewnianych mebli i akcesoriów. Aby dane pomieszczenie nabrało niepowtarzalnego charakteru, warto poszukać ich na targach staroci. Drewno w prowansalskich wnętrzach pojawia także na podłogach. Występuje ono tak w wersji naturalnej, jak i bielonej. Inne materiały, jakie można spotkać we wnętrzach inspirowanych Prowansją to między innymi kamień oraz żelazo.

Jak wyglądają meble znajdujące się w prowansalskim domu? Nie brak tutaj zdobionych uchwytów, stylizowanych nóżek oraz dekoracyjnych rzeźbionych elementów. Bardzo często na powierzchni szafek czy kredensów widoczne są postarzenia, które nadają im niebanalnego wyglądu.

Jak wygląda kuchnia w stylu prowansalskim?

Jak krok po kroku urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Na podłodze znajdować mogą się długie, drewniane deski lub kamienne płytki. Na jedną ze ścian warto położyć tynk dekoracyjny, dzięki któremu nabierze ona charakterystycznej, szorstkiej struktury.

Centralnym elementem każdej prowansalskiej kuchni jest stół. Najlepiej, by był on duży i masywny, koniecznie drewniany. Wokół niego ustawić można wygodne, wiklinowe fotele lub lekkie, ażurowe krzesła. To gwarancja codziennych, małych sukcesów w aranżowaniu komfortowej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu z najbliższymi.

W żadnej kuchni rodem z francuskiej Prowansji nie może również zabraknąć kredensu, który pozwoli wyeksponować ulubioną zastawę stołową. Wyjątkowo efektownie prezentują się modele z rzeźbionymi dekoracjami lub namalowanymi motywami lawendy. Zamiast klasycznych półek, w takiej kuchni zawiesić można szafki z materiałowymi zasłonkami, na przykład kraciastymi.

Dodatki do kuchni prowansalskiej

Jakie ozdoby w stylu prowansalskim warto umieścić w kuchni? Pierwsza propozycja to czajnik emaliowany, na przykład taki z uchwytem w kolorze fioletowym i umieszczonym w centralnym punkcie lawendowym motywem dekoracyjnym. Taki czajnik emaliowany retro nie tylko prezentuje się efektownie. Do jego zalet zaliczyć można również dużą wytrzymałość. Emalia jest odporna zarówno na rdzewienie, jak i działanie wysokich temperatur. Co więcej, nie zawiera szkodliwych substancji.

Nieodłączny element wyposażenia prowansalskiej kuchni stanowią również chlebaki, najlepiej klasyczne, wykonane z drewna. Pięknie prezentują się one na blacie i sprawiają, że przechowywane w nich pieczywo na długi czas zachowuje świeżość. Alternatywę dla nich stanowić mogą bambusowe chlebaki, których pokrywka pełni jednocześnie funkcję deski do krojenia.

Kolejną prowansalską ozdobą jest przyprawnik, który umieścić można na przykład na jednej z półek lub na stole. Bardzo ciekawie prezentują się także gotowe zestawy w formie obrotowych stojaków. Dzięki nim wszystkie ulubione przyprawy można mieć zawsze pod ręką.

W kuchni w stylu prowansalskim znaleźć może się także praktyczna stolnica. Wyjątkowo ciekawie wyglądają modele przeznaczone do zawieszania na ścianie lub w nietypowym kształcie, na przykład serca.

Z pomocą odpowiednio dobranych dodatków do domu, w kilka chwil urządzić można przytulną kuchnię w stylu prowansalskim.