Nawet najmniejsze pomieszczenia można powiększyć bez wyburzania ścian. Wszystko sprowadza się do mniej lub bardziej skomplikowanych optycznych trików, które oszukują nasze oczy sprawiają, że małe pomieszczenia wyglądają na większe, a duże na bardziej efektowne. Oto kilka rozwiązań, dzięki którym Twoje mieszkanie zyska na metrażu i stanie się bardziej funkcjonalne.

Im jaśniej, tym lepiej!

Najważniejszą kwestią są dobrze dobrane kolory. Powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, które odbiją światło. Dzięki temu, nawet małe wnętrza prezentują się lekko i wyglądają na większe. Dobrym kolorem przy takim zabiegu będzie czysta biel. Doskonale sprawdzą się również subtelne odcienie szarości. Do małych wnętrz, do których nie dociera zbyt duża ilość światła, dedykowane są ciepłe tony. Idealnie sprawdzi się delikatny róż, ecru czy kolor kości słoniowej. Postaw na neutralne kolory ścian, a resztę wnętrza ożywisz dodatkami!

Wzory pod każdą postacią

Czy wzory to dobre rozwiązanie w przypadku małego metrażu? Oczywiście – w odpowiedniej kolorystyce oraz w umiarkowanych ilościach. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Poziome pasy świetnie sprawdzą się w salonie z małym sufitem. Ten zabieg powiększy optycznie pokój, a wzór będzie miły dla oka. Jeśli chodzi o sypialnie bądź mnniejsze pokoje, dobrym rozwiązaniem będą tapety w gęsty motyw. Kameralna dotychczas sypialnia stanie się oazą do wypoczynku i sprawi, że nie będziesz chciał z niej wychodzić.

Lustra w pomieszczeniu

Genialnym pomysłem jest umieszczenie jak największej liczby luster w pomieszczeniu. W tym zakresie zmienią one całą swoją dotychczasową funkcjonalność. Niezależnie od stylu aranżacji wnętrza, masz pewność, że na pewno dobrze będą komponowały z resztą mieszkania.  Lustrzana ściana nada lekkości w pomieszczeniu oraz optycznie ją powiększy. W małych wnętrzach powieś lustro naprzeciwko okna, wówczas odbije ono światło i pomieszczenie stanie się o wiele jaśniejsze.

Oczaruj światłem!

Niezwykle ważnym elementem aranżacji jest odpowiednie oświetlenie. Nie warto ograniczać się tylko do jednej lampy sufitowej. Kilka źródeł światła rozjaśni pomieszczenie. Zainwestuj w lampy stołowe, podłogowe oraz halogeny. To ty zdecydujesz, pod jakim kątem ma padać światło. Coraz popularnym rozwiązaniem są LED-y, które można zainstalować pod sufitem.

Wielofunkcyjność mebli

Wykorzystaj wielofunkcyjność mebli. Na pewno każdy z nas posiada w domu ławę w przedpokoju – posłuży ona za schowek na pufy oraz element dekoracyjny w mieszkaniu. Do małych pomieszczeń bardziej sprawdzą się meble na zamówienie. Zdecydowanie lepiej i łatwiej będzie można zaaranżować przestrzeń i nadać jej indywidualny charakter.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl