Wiosna się zbliża wielkimi krokami, a nic tak nie kojarzy się z wiosną jak kwiaty. Poznaj 5 miejsc, w których kolorowe kwiaty rosną aż po horyzont, i już dziś zacznij planować, które z ukwieconych miejsc odwiedzisz w tym roku!

Ogrody The Butchart Gardens

Ogrody The Butchart Gardens –14 hektarów ogrodów położonych na terenie byłego kamieniołomu wapiennego. Ponad 100 lat temu Jennie Butchart postanowiła upiększyć teren leżący przy jej posiadłości, i tak zaczęła się historia the Butchart Gardens. Obecnie możesz zobaczyć ogrody japońskie, ogród włoski, ogród różany, ogród śródziemnomorski, Gwieździsty Staw (zbudowany dla kaczek pana Butchart) i perłę tego miejsca – niskie ogrody ukryte w dawnym wyrobisku kamieniołomu. Na dnie wyrobiska, w zbiorniku wodnym zamontowano Fontannę Rossa – fontannę wyrzucającą wodę na ponad 20 metrów w górę!

Oprócz roślin w The Butchart Gardens zobaczysz również wiele rzeźb i fontann (w tym indiańskie totemy i mosiężne rzeźby), budki lęgowe egzotycznych gatunków ptaków, zawieszane jeszcze przez założycieli, scenę polową i wiele więcej.

Wszystkie ogrody na terenie The Butchart Gardens utrzymane są w „prywatnym” stylu, na próżno więc szukać tabliczek z opisami roślin – na szczęście w okolicach wejścia znajdziesz punkt identyfikacji roślin i sklep z nasionami!

Ogród botaniczny na Maderze

Ogród botaniczny na Maderze – cud leżący zaledwie 3km od stolicy Madery. 2500 gatunków roślin z całego świata (wiele z nich to gatunki zagrożone wyginięciem lub już nie rosnące w naturalnym środowisku!) zamkniętych na terenie parku będącego jedną z najpiękniejszych atrakcji Madery. Ogród można zwiedzać pieszo lub kolejką linową, okrążającą cały teren ogrodu. Do obejrzenia 5 stref:

Strefa gatunków rodzimych – skupia w sobie 100 gatunków roślin rosnących wyłącznie na Maderze i innych wyspach Atlantyku. Taka flora Madery w pigułce, perfekcyjnie wyeksponowana i opisana. Dla fanów natury obowiązkowy punkt podróży na Maderę.

Ogród Drzewny – na terenie tej strefy zebrano gatunki drzew z całkowicie różnych terenów, dzięki czemu możesz zobaczyć tropikalne palmy i pnącza rosnące tuż obok himalajskiej jodły.

Sukulenty – rośliny gromadzące wodę. Większość z nich pochodzi z Ameryki Południowej, w tym całkiem pokaźna liczba gatunków kaktusów.

Tropikalne/Aromatyczne/Medyczne – strefa porośnięta przez tropikalne gatunki roślin. Obok drzew owocowych – mango, papai, awokado – znajdziesz tam kawowce, kakaowce, trzcinę cukrową i wiele gatunków wykorzystywanych w medycynie.

Park Lorio – strefa ptaków. Co prawda roślin tam nie uświadczysz, ale niesamowicie rzadkie gatunki ptaków egzotycznych – i owszem. Od papug z tropikalnych wysp Azji, przez Australijskie papużki aż po gatunki z Ameryki Południowej – w Lorio Park zobaczysz wszystko.

Keukenhof, Holandia

Keukenhof – czyli „ogród kuchenny” o powierzchni 32 ha jest niewątpliwie najpiękniejszym i największym ogrodem w całej Holandii. Co roku sadzi się tutaj ręcznie ok. 7 milionów cebulek takich kwiatów jak: żonkile, hiacynty, tulipany, krokusy, lilie oraz narcyzy.

Niestety pospacerować po ogrodzie, który liczy ok. 15 km ścieżek można jedynie od 20 marca do 20 maja. Dlatego też ogród ten nawet w środku tygodnia bywa bardzo zatłoczony.

Ogród w Wersalu

Ogród w Wersalu – niesamowity ogród w stylu francuskim o powierzchni 95 ha, gdzie naturę całkowicie podporządkowano wizji i koncepcji człowieka. Liczne drzewa i krzewy zostały starannie przystrzyżone i geometrycznie dopasowane przez architekta. Ścieżki, sztuczne jeziora i alejki tworzą niesamowitą symetryczną scenerię, a posągi, fontanny oraz inne elementy architektury ogrodowej nadają mu majestatyczny charakter. Jeżeli chcemy nieco uciec od tego uporządkowanego krajobrazu możemy udać się w głąb do ogrodów Marii Antoniny. Tam z kolei w wiejskiej scenerii możemy pospacerować pomiędzy grotami i strumyczkami.

Mainau – Niemcy

Mainau – niewielka (44 ha) wyspa kwiatów znajdująca się na Jeziorze Bodeńskim na pograniczu trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Łagodny i wilgotny klimat na wyspie sprzyja występowaniu palm, drzew cytrusowych oraz śródziemnomorskiej roślinności. Na wyspie rośnie niezliczona ilość kwiatów i tropikalnych roślin. Znajduje się tutaj także najprawdopodobniej największe rosarium (ponad 1,2 tyś różnych odmian róż i dalii), arboretum z sekwojami, bambusami, cedrami i mamutowcami. Dodatkowo rabaty z piwoniami i peoniami oraz ogromne lawendowe pola to tylko namiastka tego, co można zobaczyć na wyspie zwłaszcza w kwietniu czy maju.

Bonus – Bloemencorso, Holandia

Imponującym widowiskiem jest także „Parada kwiatów” tzw. Bloemencorso , która odbywa się corocznie w Holandii. Na ulice wówczas wychodzi tysiące ludzi, aby móc uczestniczyć w tej niezwykłej imprezie. Ogromne, starannie zaprojektowane konstrukcje, wykonane z niebywałą precyzją z tysięcy kolorowych kwiatów to nie tylko okazja by podziwiać „cudowne dzieci” matki natury, ale przede wszystkim kunszt artystyczny jakim muszą wykazać się autorzy prac. Do tego ten zapach unoszący się w powietrzu…Czy trzeba czegoś więcej, aby poczuć wiosnę;)?

W galerii prezentujemy zdjęcia z tych niebywałych miejsc na świecie. Zobaczcie i oceńcie sami, czy przy okazji kolejnej wycieczki warto pokusić się o spędzenie kilku godzin w „towarzystwie” tak bujnej roślinności…

Tekst: JaS & RW