Gruntowny remont raz na 5-10 lat, odświeżenie mieszkania najchętniej co sezon. To tylko niektóre z wyników badania Mój dom przeprowadzonego przez Westwing Home & Living. Wnętrza stają się dla nas coraz ważniejsze.

Westwing Home & Living przeprowadził niedawno badanie, w którym zapytał Polaków, jak często decydują się na wprowadzanie zmian w swoim mieszkaniu. Wyniki sondażu pokazały, że gruntowny remont przeprowadzamy stosunkowo rzadko, zazwyczaj raz na 5-10 lat – tę odpowiedź wskazało aż 39% ankietowanych. Na generalne zmiany w mieszkaniu raz na 3-5 lat decyduje się już co ósmy Polak, jednak podobny odsetek rodaków czyni to znacznie rzadziej – raz na 10-15 lat.

– Gruntowny remont mieszkania to poważna decyzja. Rzadko kiedy decydujemy się wykonać go własnymi siłami. Wolimy powierzyć prace ekipie remontowej, która dysponuje fachową wiedzą oraz odpowiednim doświadczeniem. A to z kolei wiąże się z kosztami. Na taki wydatek Polacy decydują się rzadko. Chcąc dokonać generalnych zmian w mieszkaniu, powinniśmy mieć przede wszystkim dobry plan. Precyzyjne zaplanowanie koniecznych do wykonania prac pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, a także znacznie ograniczy koszty. Zanim zaczniemy remont domu warto zastanowić się, jakie zmiany chcemy wprowadzić i ile pieniędzy jesteśmy w stanie na nie przeznaczyć.
Marta Suchodolska, Dyrektor ds. Stylu Westwing Polska.

westwing magazin keep eclectic final 13

Według przeprowadzonych badań zdecydowanie łatwiej podejmujemy decyzje o odświeżeniu mieszkania. By odmienić bądź odmłodzić wnętrze, wystarczy pomalować ściany – na dokonanie takich zmian częściej niż raz na 3 lata, decyduje się ponad połowa Polaków (52%). Trzech na dziesięciu ankietowanych przynajmniej raz na 5 lat podejmuje decyzje o wymianie dużych mebli. Chcąc dokonać zmian w mieszkaniu, najczęściej jednak wprowadzamy do niego nowe dodatki – ponad połowa rodaków czyni to częściej niż raz w roku (58%). Lubimy tkaniny, mocne akcenty w postaci poduszek, kolorowych naczyń, zauważamy potrzebę dekorowania ścian.

Dodatki mogą całkowicie odmienić wygląd i styl pomieszczenia. Nie wymagają przy tym dużych inwestycji. Jeśli chcemy nadać mieszkaniu wyraz lub podkreślić jego klimat, powinniśmy na nie postawić. Warto na początku określić styl i kolorystkę, w których chcemy dobrać akcesoria. Dekoracje muszą być spójne z wystrojem pomieszczenia i pasować do siebie nawzajem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wprowadzimy do wnętrza chaos. Jeśli zaś lubimy mieszać style – pamiętajmy, by w pierwszej kolejności wybrać motyw przewodni
Marta Suchodolska

metamorfozy banner