Wyjazdy do pracy poza granice kraju stały się bardzo popularne. Dawniej stanowiły ogromne wyzwanie pod względem prawnym oraz organizacyjnym. Wyjazd chociażby do Niemiec był prawdziwą wyprawą nie tylko przez państwową granicę, ale również biurokrację i sprawy prawne. Dziś dzięki uczestnictwu Polski w różnych międzynarodowych strukturach i otwarciu polityki w kierunku zachodniego świata możemy bez wielkich przeszkód podjąć pracę w innym europejskim kraju. Jednym z najchętniej obieranych kierunków są Niemcy, a Polacy chętnie wyjeżdżają tam do pracy w opiece. Sprawdź, kiedy warto podjąć współpracę z agencją i jaka agencja opiekunek osób starszych w Niemczech jest godna polecenia.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – czy to praca dla każdego?

Praca w opiece to zawód, w którym Polki i Polacy są bardzo cenieni za naszą zachodnią granicą. Wpływ na to miały dekady starań i wzorowej postawy, którymi charakteryzowały i charakteryzują nadal osoby zajmujące się tym zawodem. Oczywiście, jak w każdym przypadku, zdarzają się również ci podejmujący pracę w opiece bez wcześniejszego rozeznania czy zawód ten na pewno jest dla nich dobry. Przeciwnie do obiegowej opinii praca jako opiekunka seniorów nie jest wcale łatwa. To zawód wymagający codziennych wyrzeczeń i pełnego poświęcenia się podopiecznemu. Niestety powszechna opinia o pozornej łatwości zadań sprawia, że na tę pracę decydują się osoby nie mające pojęcia o pomocy osobom potrzebującym. W przypadku, kiedy zawód ten podejmuje osoba niecharakteryzująca się pewnym wymaganym wręcz zestawem cech współpraca między nią a podopiecznym może być niełatwa i pełna komplikacji.

Kto sprawdzi się w roli opiekunki osób starszych?

Opiekunka seniorów to jeden z zawodów, które powinno wykonywać się z pełnią zaangażowania, poświęcenia i odpowiedzialności. Jest to więc praca przeznaczona dla osób z legendarnym już „powołaniem”, dla których niesienie pomocy i troska o dobro drugiego człowieka są wartościami priorytetowymi. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać język niemiecki i być komunikatywna oraz towarzyska – umiejętności te wesprą nawiązanie bliskiej relacji z podopiecznym, co zaowocuje płynnością wspólnych działań. Oczywiście świetnym sposobem na przyswojenie języka niemieckiego jest samodzielna nauka lub przejście kursu przed wyjazdem, ale rozwój umiejętności lingwistycznych to proces ciągły, a wyjazd do pracy do Niemiec z pewnością go urozmaici. Co więcej, wspólna nauka języków jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z seniorem.

Kandydatka na opiekunkę osób starszych w Niemczech powinna być przede wszystkim opiekuńcza i empatyczna. W tym zawodzie bardzo ważna jest umiejętność słuchania oraz zbudowania zaufania pomiędzy obiema stronami. Słuchanie będzie kluczowe dla codziennych rozmów, gdyż często to właśnie opiekunka jest jedyną osobą, z którą senior może podzielić się swoimi problemami i obawami, doświadczeniami i emocjami. Przyjacielska więź będzie obfitować w wiele zalet – osobie, której możemy zaufać często zwierzamy się, chętniej i przyjemniej spędzamy czas oraz przystajemy na różnego rodzaju współprace. Tutaj współpraca może odbywać się między innymi w kwestiach kulinarnych – senior zazwyczaj przyzwyczajony jest do posiłków, które konsumował przez całe swoje życie, a zdarza się, że ulubione potrawy muszą zostać zmienione na skutek zaleceń lekarza. Zmiana diety, odmienna od dotychczasowych przyzwyczajeń może okazać się niełatwa, dlatego dobra komunikacja i zaufanie odegrają tutaj bardzo ważne role.

Agencja opiekunek osób starszych w Niemczech – czy współpraca to dobry pomysł?

Wyjazd do pracy do Niemiec jako opiekunka osób starszych może okazać się świetną decyzją. Należy jednak pamiętać, że o ile zatrudnienie w krajach zachodnich jest dziś łatwiejsze, o tyle z migracji zarobkowych korzystają także oszuści, którzy potrafią dobrze wykorzystać zagubienie potencjalnych pracowników oraz nieznajomość lokalnego prawa. Kluczowa przed podjęciem pracy w tym zawodzie jest odpowiednia weryfikacja przyszłego pracodawcy. Takie sprawdzenie osoby oferującej zatrudnienie nie zawsze jest łatwe i do końca bezpieczne. Należy o tym pamiętać, przede wszystkim decydując się na ofertę pracy od niesprawdzonej agencji lub osoby prywatnej. O ile oferty prywatne często wydają się korzystniejsze cenowo, o tyle w rzeczywistości pozbawione są one podstawowych, bardzo ważnych świadczeń. Oferty prywatne mogą nie gwarantować umowy, która zawiera wszelkie obowiązki i prawa pracownika, ubezpieczenia oraz wysokość wynagrodzeń, zapewnienie zamieszkania itd.

Podjęcie współpracy z dobrą agencją opiekunek seniorów to pewność spokojnego powierzenia się codziennym obowiązkom. Nad bezpieczeństwem prawnym podczas kontraktu czuwają wysoko wykwalifikowane osoby, które posiadają pełną znajomość lokalnego prawa, a umowa, która jest zawierana między firmą i agencją nie posiada niezrozumiałych kruczków. Przed wyjazdem do pracy kandydatka przechodzi proces rekrutacji, dzięki któremu łatwiej i precyzyjniej jest połączyć opiekunkę z podopiecznym. Polecana agencja pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech Arkadia Care gwarantuje w umowach szereg niezbędnych świadczeń, w tym ubezpieczenia zdrowotne oraz emerytalne, które w późniejszej perspektywie okazują się bardzo ważne. Opiekunka posiada też przypisanego konsultanta, który pomaga jej na każdym etapie trwania kontraktu i stanowi realne wsparcie podczas zatrudnienia. Planując więc wyjazd do pracy w Niemczech jako opiekunka seniorów warto podjąć współpracę z dobrą agencją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj