Rolety dzień noc to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko chroni przed światłem słonecznym czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów, ale jest także bardzo estetyczne i świetnie wpisuje się w design nowoczesnego wnętrza. Jak należy o nie dbać, żeby dobrze spełniało swoją rolę? Kiedy należy wymieniać akcesoria do rolet dzień noc?

Jak eksploatacja rolet wpływa na ich konstrukcję?

Chcesz dowolnie regulować przepuszczalność promieni słonecznych do Twojego mieszkania? Zależy Ci na roletach, które będą znakomicie uzupełniać wystrój wnętrza? Rolety dzień noc to rozwiązanie, które zostało stworzone z myślą o najbardziej wymagających odbiorcach. Składają się one z naprzemiennie ułożonych pasów materiału, które można swobodnie przesuwać i tym samym blokować przepuszczanie światła.

Nowe rolety świetnie spełniają swoją rolę, jednak intensywna eksploatacja może powodować zużywanie się mechanizmów. Co prawda dobrej jakości mechanizmy są bardzo wytrzymałe, ale jeśli użyje się zbyt dużej siły, to mogą się zepsuć. Uszkodzenia uchwytów mocujących mogą wynikać ze zbyt szerokiego otwierania okna. Zdarza się tak w przypadku przeciągu lub gdy najzwyczajniej zapomni się o tym, że na oknie zamontowana jest roleta i podczas przewietrzania pomieszczenia lub mycia okien otworzy okno na oścież. Wówczas dochodzi do kontaktu mechanizmu rolety z wewnętrzną wnęką otworu okiennego. Wtedy siła nacisku na mechanizm może być tak duża, że ten po prostu pęka.

Problem może pojawiać się również wtedy, gdy rolety są zdejmowane z okna na czas mycia szyb. Należy pamiętać, że każda sytuacja, w której rozkładamy mechanizm rolety i składamy sprzyja prawdopodobieństwu, że coś pójdzie nie tak. Poza tym komponenty, z których wykonany jest mechanizm rolety z czasem stają się mniej elastyczne. Powoduje to, że przy niewielkim odgięciu chociażby haczyka mechanizmu rolety w celu ponownego założenia na skrzydło okna, może on pęknąć.

Warto mieć w domu zapasowe części do rolet na wszelki wypadek, tym bardziej, że takie akcesoria kosztują niewiele.

Akcesoria do rolet dzień noc – jak wybrać odpowiednie elementy?

W sklepach stacjonarnych i internetowych, a także bezpośrednio u producentów rolet, znajdziemy szeroki wybór akcesoriów do rolet. W sprzedaży dostępne są między innymi napinacze, płytki montażowe, zaczepy do uchwytów, łańcuszki kulkowe, prowadnice i inne mechanizmy, które gwarantują skuteczne działanie rolet dzień noc.

Przed zakupem wybranych elementów należy oczywiście dokładnie sprawdzić wymiary, zamieszczone schematy lub rysunki techniczne, a także rodzaj zastosowanej konstrukcji/montażu. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje rolet dzień noc:

  • klasyczne rolety zawieszane bezpośrednio na ramie okiennej,
  • ścienne, które montuje się do sufitu i ściany.

Wybierając akcesoria do rolet dzień noc warto też zwrócić uwagę na to, by części były wykonane z wysokiej jakości materiałów – najlepiej zainwestować w wytrzymałe i solidne elementy.

Wymiana akcesoriów do rolet dzień noc

Jak wspomnieliśmy, wybór akcesoriów do rolet dzień noc powinien być uzależniony od rodzaju zastosowanego rozwiązania. Czy do wymiany akcesoriów potrzebna jest pomoc specjalisty? W większości przypadków montaż nowych części może być dokonany samodzielnie – konstrukcja rolet jest dość prosta, a wymiana przebiega w intuicyjny sposób.