Wszyscy odczuwamy skutki zimowej pogody. Otulasz się kocem i snujesz się po zaciemnionym mieszkaniu. Pisaliśmy już o jesienno-zimowej depresji i jak sobie z nią radzić. Jednym z „lekarstw” na depresję jest wysiłek fizyczny. Jaki sport wybrać na zimę? Mamy dla Ciebie kilka sportowych propozycji, które poprawią nie tylko Twoją aktywność fizyczną, ale w znaczny sposób poprawią Twój humor i dodadzą energii na cały zimowy dzień.

W słoneczne zimowe dni polecamy:

  • bieganie – dzięki bieganiu usprawniasz pracę mięśni i ścięgien. Bieganie wzmocni Twoje serce i układ krwionośny. Bieganie obniży również ciśnienie tętnicze i obniży się poziom złego cholesterolu. Podczas biegania spalasz najwięcej kalorii co za tym idzie – chudniesz.
  • nordic walking – dzięki nordic walking rozruszasz wszystkie swoje mięśnie. Nordic walking rozwinie aż 90% systemu mięśniowo-szkieletowego. Jeżeli zmagasz się z bólem pleców nordic walking jest idealnym sportem dla Ciebie, gdyż dzięki niemu wzmacniasz mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Nordic walking wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia wydolność serca.
  • rower – dzięki jeździe na rowerze poprawi się wydolność układu oddechowego i układu krążenia. Jazda na rowerze wzmocni biodra oraz mięśnie grzbietu i rąk. Jazda na rowerze pozytywnie wpłynie również na Twój kręgosłup. Zmniejszy ryzyko występowania żylaków, a oprócz tego wysmukli łydki i uda.
  • rolki – podczas jazdy na rolkach najbardziej pracują uda i pośladki, co więc za tym idzie pięknie je wysmuklisz. Dzięki jeździe na rolkach poprawisz również przemianę materii i spalisz nawet 500 kalorii podczas godzinnej przejażdżki.

W deszczowe zimowe dni polecamy:

  • basen – regularne pływanie zwiększy wydolność płuc oraz ich wentylację. Pływanie jest również pomocne po przebytym urazie gdyż wspomaga rehabilitację. Pływanie na basenie poprawi Twoją sylwetkę i pomoże zgubić zbędne kilogramy. Podczas godzinnego pływania możesz stracić nawet do 500 kalorii. Ćwiczenia na basenie rozluźniają mięśnie karku i pleców.
  • squash – gra w squasha poprawi pracę serca oraz płuc. Gra w squasha znacząco wpływa na umięśnienie pleców oraz brzucha.
  • siłownię/fitness – taki trening na siłowni wzmocni i rozbuduje tkankę mięśniową. Dzięki niemu spalisz zbędne kalorie oraz wymodelujesz całą sylwetkę.

Jeśli aura zimowa sprzyja i jest dużo śniegu to polecamy:

  • jazdę na nartach – wzmacniają się nie tylko mięśnie i kościec lecz także układ immunologiczny. Jazda na nartach modeluje figurę, wzmacnia mięśnie łydek pośladków, ud oraz brzucha.
  • snowboard – jazda na snowboardzie angażuje praktycznie wszystkie mięśnie ludzkiego organizmu. Najbardziej jednak, poza mięśniami znajdującymi się w obrębie kończy dolnych, pracują mięśnie tzw. posturalne. Do mięśni posturalnych zaliczamy przede wszystkim mięśnie brzucha oraz mięśnie grzbietu.
  • jazdę na łyżwach – podczas jazdy na łyżwach najintensywniej pracują oczywiście mięśnie nóg. Oprócz tego pracuje również dolna część pleców i brzuch. Jazda na łyżwach przyniesie Ci podobne korzyści jak aerobik.