Hodowla rybek akwariowych nie jest trudna, prawidłowo prowadzone akwarium dostarczy ci niesamowitych chwil pełnych relaksu.

Wybór akwarium i ryb

Wszystko zależy od tego, ile masz w domu miejsca oraz gdzie chcesz postawić akwarium. Najlepszym miejscem na postawienie akwarium jest miejsce obok okna na stronie zachodniej lub wschodniej. Światło gwarantuje idealne warunki do rozwoju roślin. Jednak jeśli nie masz możliwości by postawić w takich miejscach akwarium, nie martw się. W sklepach akwarystycznych masz możliwość zakupu oświetlenia do akwarium.

Podłoże akwarium – sama możesz przygotować podłoże do akwarium z gliniasto – piaszczystego gruntu oraz drobnego żwirku. Jeśli jednak nie masz ochoty sama się tym zająć – możesz kupić gotowe podłoże.

Rośliny w akwarium – możesz zainwestować w rośliny naturalne lub kupić sztuczne, dające złudzenie prawdziwych. Jednak pamiętaj o tym, że naturalne rośliny pochłaniają wydychany przez ryby dwutlenek węgla.

Woda w akwarium – nie wolno wlewać wody prosto z kranu, woda powinna odstać kilkanaście godzin po to, by ulotnił się zawarty w niej chlor. Wlewając odstaną wodę do akwarium, najlepiej gdy zrobisz to lejąc wodę na szybkę lub talerzyk. Gwałtownie wlana woda zrobi dziury w podłożu i trudno będzie na nowo je ułożyć.

Pompka do wody – obowiązkowy element, musisz kupić pompkę aby dostarczać rybom i roślinom powietrza. Równie niezbędny jest filtr do wody tak, aby woda w akwarium była czysta.

Minimalna wielkość akwarium to 10 litrów na jedną rybkę. Jeśli więc zamierzasz mieć dużo ryb, lepiej od razu kup większe akwarium.

Wybór ryb do akwarium – to już zależy i od ciebie i od porad sprzedawcy. Dobierając ryby musisz uważać, aby jeden gatunek nie atakował innego. Wybierz ryby, które żyją w symbiozie.

Jeśli jednak czujesz, że stworzenie akwarium od podstaw przerasta twoje możliwości – poszukaj firm, które zajmują się tym zawodowo.

Źródło: „Zwierzęta w domu”, Mirosław Huszcz