„Alex Pattakos jest założycielem Center for Personal Meaning, konsultantem, psychologiem i trenerem rozwoju osobistego. Wspiera pojedyncze osoby i zespoły w poszukiwaniu osobistego i zawodowego spełnienia. Był prezesem Renaissance Business Associates, międzynarodowej organizacji typu non profit, zrzeszającej ludzi propagujących integralność w biznesie i pracujących nad wzmocnieniem elementu duchowego w miejscu pracy.” (źródło: Czarna Owca)

„Więźniowie własnych myśli” to książka, która została napisana na podstawie filozofii Victora Francla, światowej sławy psychiatry i psychoterapeuty, który pomimo spędzenia wielu lat za murami obozowego więzienia nie zatracił sensu swojego życia.

To właśnie Victor Francl mówił o trzech rodzajach wartości: twórczych, związanych z doświadczeniem i związanych z wyborem określonej postawy. I to właśnie od nas samych należy postawa i wybór reakcji jaką przyjmiemy w danych okolicznościach.

„Między bodźcem a reakcją na ten bodziec jest przestrzeń.
W tej przestrzeni mieszczą się nasza wolność i nasza siła – możliwość wyboru reakcji.
W reakcji tkwi nasza szansa na rozwój i szczęście.” – w tym również zawodowe…

Książka „Więźniowie własnych myśli” przekonuje nas, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie zawodowe. Tezy zawarte w książce udowadniają nam, że w życiu są rzeczy bardziej i mniej ważne, a naszym zadaniem jest nauczyć się dokonywać właściwych wyborów, zgodnych z naszym poczuciem sensu, a przede wszystkim zgodnych z naszym sumieniem. To w naszych rękach leży nasza przyszłość, a „najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej tworzenie.”

W książce „Więźniowie własnych myśli” bardzo trafnie zostały opisane sytuacje życiowe, które zdarzają się nam na co dzień w pracy. Dzięki tym właśnie opisom można odnieść niekiedy wrażenie, że książka napisana została bardzo personalnie. Dodatkowo oprócz opisanych w książce postaw teoretycznych odnaleźć w niej można również wskazówki praktyczne gdzie szukać odpowiedzi na pytania o sens pracy i całego życia.

Książka naprawdę godna polecenia. Jeśli interesuje Cię tematyka psychologiczna to na pewno się nie zawiedziesz, a jeśli straciłaś nadzieję, to ta książka zmieni twój sposób myślenia i na nowo odnajdziesz sens swojej pracy.

Pamiętaj!
Klucze do życiowych „więziennych cel” – prawdziwych i wyimaginowanych – trzymamy w ręku.” – Alex Pattakos.