„Świat czarownic” to pierwsza część najbardziej znanej serii autorstwa Andre Norton.

Kilka słów o autorce. Alice Mary Norton (1912-2005), pisząca pod pseudonimem Andre Norton, amerykańska pisarka, zajmująca się głównie literaturą fantasy i science fiction. Początkowo zajmowała się literaturą dla dzieci, następnie science fiction, zakończyła w dziedzinie fantastyki. Autorka ponad 100 książek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym jako pierwsza kobieta w 1983 roku zdobyła nagrodę Nebula Grand Master Award. Zmarła w 2005r. w Teneessee, w tym samym roku na jej cześć ustanowiono corocznie przyznawaną nagrodę literackąAndre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy, której laureatka została min. autorka sagi o Harrym Potterze, J.K.Rowling.

1673 swiat czarownic 1„Świat czarownic” to książka, która bez reszty wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Akcja rozpoczyna się na Ziemi, w czasach powojennych. Główny bohater, żołnierz II wojny światowej, Simon Tregarth, uciekając przed zabójcami, przy pomocy niedawno poznanego Petroniusa przenosi się do alternatywnego świata. Petronius doprowadził go do Niebezpiecznego Tronu, czyli wielkiego głazu, mającego moc przenoszenia ludzi do świata, w którym dana osoba będzie czuła się dobrze. Simon trafia jednak do świata ogarniętego wojną, pomiędzy Starą Rasą zamieszkującą starożytne miasto Es, a ich sąsiadami – krajem Alizon i Karsten. Poznajemy również tytułowe czarownice, władające mocą niedostępną dla mężczyzn. Simon staje w obronie swego narodu, walcząc u boku nowo poznanych przyjaciół, ucząc się od nich sztuki walki, jednak główną bronią pozostaje wielka moc czarownic.

Autorka prowadzi nas przez krainy, dokładnie i realistycznie opisując krajobraz, zwraca wielka uwagę na szczegóły. Charakterystyka postaci, opis ich wyglądu, zachowania, sprawia, że potrafimy sobie je dokładnie wyobrazić. Nazwy własne stosowane w książce łatwo zapadają w pamięć, czytelnik nie zastanawia się, co jest czym, automatycznie łączy nazwy z osobami, miejscami czy zdarzeniami.

Książka kończy się zaskakująco, pozostawia po sobie niedosyt, chęć poznania dalszych losów Simona i jego kompanów.

Kolejne części serii „Świat czarownic” seria Estcarp:

  • „Świat czarownic w pułapce”
  • „Troje przeciw światu czarownic”
  • „Czarodziej ze świata czarownic”
  • „Czarodziejka ze świata czarownic”
  • „Czarodziejskie miecze”
  • „Strzeż się sokoła”
  • „Brama kota”

www.nk.com.pl

Andre Norton, Świat czarownic, tłum. Ewa Witecka (tyt. oryg. The Witch World), wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012