Urządzając pokój dla dziecka, chcemy aby był nie tylko ładny, lecz także przytulny i bezpieczny. Pragniemy aby dziecko czuło się w nim dobrze, swobodnie i by ochoczo spędzało w nim czas. Aranżując wnętrze powinniśmy kierować się naszym gustem, ale też brać pod uwagę zainteresowania, potrzeby i charakter naszego dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać kolor ścian, drzwi pokojowe, meble i dekoracje.

Drzwi pokojowe

Wejście stanowi ważny element wystroju w każdym pomieszczeniu. Wybierając odpowiednie drzwi pokojowe tworzymy przestrzeń, która zaprasza do poznania tego, co kryje się za nimi. Powinny komponować się z kolorem ścian oraz z wystrojem nie tylko poszczególnego pomieszczenia, ale i całego domu.

Zwróćmy uwagę na budowę oraz materiał, z jakiego drzwi są wykonane. Muszą być stabilnej budowy i dobrej jakości. Drzwi kompletnie zabudowane będą bezpieczniejszą alternatywą w pokoju dziecięcym, niż te z elementami szkła. Jeśli jednak zdecydujemy się na szkło, upewnijmy się, że jest odporne na uderzenia. Drzwi powinny także zapewniać ciszę, tak aby nic nie zakłócało spokojnego snu naszej pociechy.

Meble

Wybierając meble do pokoju dziecięcego musimy wziąć pod uwagę zarówno ich wygląd, jak i funkcjonalność. Pamiętając o ciągłości estetycznej, wybierzmy te, które będą się komponować ze stylem, w jakim urządzamy cały pokój. Sprawdzą się zarówno meble w jasnych kolorach, jak i w kolorze drewna.

Meble mają przede wszystkim pełnić funkcję użytkową, a więc zainwestujmy w takie, które z łatwością pomieszczą przedmioty naszego dziecka i pomogą mu utrzymać porządek w pokoju. Powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby bez problemu mogło sięgać po ulubione zabawki.

Ściany i dekoracje

Większość rodziców urządzając pokój dziecięcy wybiera jasne kolory farb do malowania ścian. Zazwyczaj są to kolory pastelowe, biały i różne odcienie beżu. Z pewnością takie kolory rozjaśniają i rozweselają pokój. Coraz częściej jednak projektanci wykorzystują w ciemniejsze kolory, takie jak szary lub granatowy.

Jeśli dobierzemy odpowiednio meble i dodatki, możemy osiągnąć interesujący efekt, który wcale nie sprawi, że pokój będzie się wydawał ciemny i smutny. Alternatywą są fototapety z ciekawymi zdjęciami i fluorescencyjne naklejki, na przykład w kształcie gwiazdek. Wybór dekoracji jest ogromny. Zabawki, poduszki, zasłony z ulubionymi postaciami z bajek, zawieszki na ściany i wiele innych. Jeśli zdecydujemy się jeden motyw przewodni lub konkretny styl, powinniśmy być konsekwentni.

Urządzając pokój dziecięcy pamiętajmy o tym, że ma się on podobać przede wszystkim naszemu dziecku. Weźmy więc pod uwagę jego marzenia, upodobania i potrzeby, dzięki czemu będzie się w nim czuł dobrze i z przyjemnością będzie spędzać w nim czas.