Uznaje się, że te najbardziej reprezentatywne schody powinno się umieszczać w centrum domostwa. Są one istotne pod względem aranżacyjnym, ale ludzie zdają się zapominać o ich suplemencie, zdolnym nadać całości jeszcze lepszy efekt. Mowa oczywiście o balustradach, które na szczęście są dla projektantów równie ważnym elementem, co ich podstawa.

Funkcja balustrady

Na jakość schodów składa się wiele czynników, natomiast na jej warstwę dekoracyjną tylko jeden – balustrada schodowa. Jest ona w stanie znacznie je wyróżnić za sprawą niecodziennego wyglądu. Jest to o tyle znaczące, że do niedawne pełniły one jedynie funkcje ochronne. Stanowi to powód, dlaczego nieco starsze schody oparte o stylistykę minimalistyczną nie mają oraz nie posiadają warunków do zamontowania balustrad.

Z czego może zostać wykonana?

Obecnie balustrada tworzona jest w różnych konfiguracjach i kształtach. Głównym materiałem wykorzystywanym do jej tworzenia jest drewno, ale istnieje też wiele wykonanych na podstawie metalu (jest to spowodowane opinią, że dla producentów są one znacznie łatwiejsze w produkcji). Produkowane są również te porzucające subtelność na rzecz awangardy i artyzmu.

Warto zwrócić uwagę na balustradę drewnianą, ale posiadającą szklany przedział. Połączenie tych dwóch materiałów (również w rzemiośle) zawsze dawało wymierne efekty i nie inaczej jest tym razem. Zaleca się, aby posiadała ona formę uwypuklającą krągłości i prestiżowy sznyt. Ważna wskazówka: mając mimo wszystko na uwadze tendencję społeczeństwa związaną z wyborem minimalistycznych konstrukcji, warto, jest wyjść poza schemat i postawić na, choć nieco szaleństwa. W jaki sposób? Korzystając z kontrastujących ze sobą barw w kwestii wizualnej stopni.

Fani swojskich klimatów będą z kolei zwolennikami rustykalnej stylistyki, przez co spodobają się im barierki wykonane z ciemniejszego drewna (najlepiej, aby odcień był mocniejszy od tego wykorzystanego w schodach). Urozmaiceniem dla nich będą te wykorzystujące stal.

Podsumowanie

Widać zatem, że balustrady nie są jedynie prostym ozdobnikiem dla samych schodów. Mowa tu o integralnych elementach wnętrz domów oraz mieszkań, które cieszą oko i zapewniają komfort w trakcie wchodzenia i schodzenia po schodach. Nie warto, jest jednak wybierać je bez wcześniejszego przeanalizowania, czy faktycznie będą one miały rację bytu.