O autorce: Barbara Lynne Park urodziła się 21 kwietnia 1947 roku w Mount Holly, New Jersey. Jest amerykańską autorką książek dla dzieci. Wraz z mężem Richardem Parkiem dochowali się dwóch synów. Obecnie mieszkają w Arizonie.

Twórczość Barbara Park rozpoczęła od opowiadań dla dorosłych, jednak nie odniosła większych sukcesów. Postanowiła pisać książki dla dzieci.

Barbara Park jest najbardziej znana jako autorka książek o Zuźce D. Zołzik (ang. Junie B. Jones); od 1992 roku wydała ich 27, a w Polsce ukazało się 10.

Za swoje książki Park otrzymała ponad 40 nagród.

źródło: Wikipedia

Kim jest Zuźka D. Zołzik? Małą dziewczynką, niezwykle ciekawską i niezwykle upartą. Pakującą się w kłopoty właściwie bez przerwy. Jej wrodzona ruchliwość, donośny głos i szczerość do bólu sprawia, że nie sposób nie polubić tej małej łobuziary.

W książce „Zuźka D. Zołzik Pierwszakiem. Aloha-ha-ha” przeżywamy z bohaterką jej pierwszy lot samolotem i pierwszą wycieczkę – Zuźka leci na Hawaje!

Otrzymuje od swojego nauczyciela aparat fotograficzny w prezencie, tak by mogła uwiecznić każdy dzień, a potem stworzyć album ze zdjęciami

I co robi Zuźka? Otóż Zuźka uwiecznia na zdjęciach wszystko i każdego, wykrzykując przy tym komentarze, nie zawsze miłe. Ale taka już jest – szczera, prostolinijna i entuzjastycznie nastawiona do życia.

Poznajemy z nią hawajską kulturę, faunę i florę, a przy tym świetnie się bawimy.

Bardzo ciekawie i dowcipnie napisana lektura dla dzieci. Duża czcionka i krótkie zdania pozwalają dzieciom na swobodne czytanie bez większego wysiłku. Młodsze dzieci są w stanie skupić się na treści, a ciekawe, chociaż czarno białe obrazki świetnie przedstawiają czytane opowiadanie.