Bernlef jest autorem prawie setki utworów: wierszy, powieści, esejów i opowiadań. Powieść Niewdzięczna pamięć okazała się przełomowa – w samej Holandii i Flandrii sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy. Została przetłumaczona na 16 języków i sfilmowana, była też wielokrotnie wystawiana na scenie. Za swoją twórczość Bernlef otrzymał najważniejsze nagrody literackie obszaru niderlandzkojęzycznego, między innymi prestiżowe P.C. Hooftprijs, de Constantijn Huygensprijs oraz AKO Literatuurprijs.
Źródło: www.nk.com.pl

Niesamowita, przepiękna książka o cudownym małżeństwie. Przeżyli ze sobą 50 lat i gdy wydawałoby się, że mogą oddawać się w pełni emeryturze, nagle, z dnia na dzień coś niepokojącego dzieje się z Maartenem. Staje się dziwny, nieprzewidywalny. Myli pojęcia, ludzi, gubi drogę do domu. Vera, jego żona martwi się z każdym dniem coraz bardziej. Wie, że to nieodwracalne, że nie da się Maartena wyleczyć. Że musi sprawić, by każdy jego dzień był najlepszy. Wskutek dość niebezpiecznych wydarzeń Vera decyduje się zatrudnić pomoc, opiekunkę dla męża. Po to, by zapewnić Maartenowi bezpieczeństwo oraz po to, by sama mogła wciąż żyć, normalnie….

Wskutek postępującej choroby Maarten traci kontrolę nad własnym ciałem, nad kontrolowaniem własnych reakcji i procesów. Zostaje niestety odwieziony do zakładu opiekuńczego, na szczęście w nieszczęściu, nie jest już tego świadomy.

Bardzo trudna i prawdziwa książka, opisana z punktu widzenia osoby chorującej. Jak dużo musiała przejść, jak trudno sobie z taką chorobą poradzić. Jak bardzo próbowała z tym walczyć i ukrywać własną niedoskonałość. Poległa….

Smutne jest również to, że taka choroba może spotkać każdego z nas, w różnym wieku. Ważne, byśmy mieli koło siebie kogoś, kto będzie nas kochał i wspierał, a kiedy przyjdzie czas, zaopiekuje się nami w sposób najlepszy z możliwych dla nas.