Państwo leżące w północno-wchodniej części Półwyspu Bałkańskiego, sąsiadujące z Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją i Turcją. Zachodnia część kraju sąsiaduje natomiast z Morzem Czarnym co sprawia, że Bułgaria jest bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym.

Wszystko dla turysty, nie tylko plaże

Dla niektórych Bułgaria kojarzy się jedynie z pięknymi i szerokimi plażami, gdzie można tylko wypocząć. Nic bardziej mylnego. Bogate kurorty, które niczym nie odstają od hiszpańskiego Costa Brava oferują turystom mnóstwo atrakcji. Kafejki, bary, tawerny to cecha charakterystyczna prawie wszystkich nadmorskich miejscowości, nie tylko w Bułgarii. Jednak w Złotych Piaskach – najpopularniejszym kurorcie północnej Bułgarii można poczuć się jak w Paryżu. Urocza restauracja w kształcie wieży Eiffela nadaje Złotym Piaskom szczyptę ekskluzywnego charakteru.

Szerokie i piaszczyste plaże, na każdym kroku tawerny i sklepy, a dla młodych (również duchem) mnóstwo dyskotek i klubów gdzie można się wybawić. Czego może chcieć więcej pragnący odstresowujących wakacji turysta?

Do tego unoszący się w powietrzu wszechobecny zapach ziół i przypraw – niesamowite!

Bułgaria różami pachnąca

Warto też dodać, iż „symbolem” Bułgarii są róże! Ten kwiat jest wykorzystywany na wszelkie możliwe sposoby. Produkowane są z niego zarówno kosmetyki – mydła, szampony, olejki, perfumy jak i artykuły spożywcze – syropy, wina, marmolada!

Położona w środkowej części Bułgarii – Dolina Róż jest atrakcyjnym miejscem turystycznym. Warto wybrać się tam w maju lub na początku czerwca, gdzie setki tysięcy róż tworzą niesamowity pejzaż.

Nie tylko róże i Złote Piaski

Jednak Bułgaria to nie tylko plaże i różane olejki. Kraj ten bowiem ma także sporo ciekawych atrakcji, których nie sposób ominąć. Jedną z nich jest Bałczik – urocze miasteczko powstałe na białych, wapiennych skałach. Wraz z letnią rezydencją Królowej Marii Koburg i okalającym ją ogrodem botanicznym tworzy przepiękne miejsce, w którym podziwiać można ponad 3500 tysiąca różnych krzewów, kwiatów i roślin.

Jednym z największych Bułgarskich miast godnych chwili uwagi jest także Warna, z ogromną ilością muzeów np. Muzeum Archeologicznym, w którym podziwiać można najstarsze wyroby jubilerskie świata pochodzące z IV w.p.n.e. oraz zabytków, a wśród nich najcenniejszy – bizantyjska Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, uznawana za zabytek narodowy.

Warto zawitać również do Monastyru Aładża – prawosławnego, wykutego w skałach klasztoru, w którym działalność religijna przypada na wiek XIII oraz Nessebaru, zwanego Dubrownikiem Bułgarii. Zabytkowe miasto znajdujące się na Półwyspie z pokaźną liczbą cerkwi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.