Wielokrotnie podczas rozmowy czy to z policjantami czy też żołnierzami, często można słyszeć narzekania, iż muszą oni obuwie taktyczne kupować z własnych pieniędzy, gdyż otrzymane obuwie służbowe nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Czy tak jest naprawdę i co takiego mają inne buty taktyczne, iż lepsze są od tych, które otrzymują żołnierze i funkcjonariusze?

Buty taktyczne – komfort

Każdy, kto chociaż kilka godzin pochodził zarówno w butach taktycznych dostępnych na rynku komercyjnym jak i tych, które są na zaopatrzeniu polskich służb, od razu dostrzeże różnice. Aby lepiej odzwierciedlić różnice, buty „służbowe” zestawimy z obuwiem taktycznym marki 5.11 – marki uważanej (i to w pełni słusznie), za jedną z najlepszych na rynku.

W zakresie komfortu buty taktyczne 5.11 biją na głowę buty służbowe. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykorzystaniu odpowiednich materiałów, buty 5.11 zapewniają odpowiedni komfort termiczny. Niezależnie od tego, czy jest to sezon zimowy, czy też na dworze temperatura sięga górnego zakresu temperatury na termometrze – stopa ma zapewniony komfort. W przypadku butów służbowych często zdarza się, iż mimo zastosowania dwóch par skarpetek w sezonie zimowym i tak nie jest to dostateczna ochrona przed zimnem. Dla odmiany, w sezonie letnim można zauważyć, iż nie ma zapewnionego odpowiedniego przepływu powietrza, w efekcie czego stopa się bardzo poci.

Buty taktyczne – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych aspektów. Warto porozmawiać z funkcjonariuszami, który rodzaj butów jest według nich bezpieczniejszy, a który może stanowić dla nich większe zagrożenie. W przypadku obuwia taktycznego 5.11, dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji i wykorzystaniu odpowiednich materiałów, mniejsze jest ryzyko urazu. Tyczy się to zwłaszcza stawu skokowego, który szczególnie narażony jest na przeciążenia, skręcenia jak i zwichnięcia. Osoby, które dużo chodzą, cenią sobie odpowiednie bezpieczeństwo swojej stopy. Mowa tu o ryzyku przebicia podeszwy i penetracji stopy przez ciało obce. W przypadku obuwia o niezbyt solidnej strukturze, nawet niewielki ostry przedmiot może przebić taką podeszwę. W przypadku butów taktycznych 5.11 ryzyko owe jest zniwelowane, poprzez zastosowanie odpowiedniego materiału wypełniającego, dzięki czemu zachowana jest właściwa wytrzymałość.

Dla kogo są więc przeznaczone buty taktyczne?

Można byłoby odnieść wrażenie, iż tylko dla osób, które pełnią służbę w różnego rodzaju formacjach. Jest to mylne, gdyż obuwie taktyczne doskonale sprawdza się także u miłośników survivalu, jak również podczas wypraw w góry. To właśnie cechy butów taktycznych sprawiają, iż mniejsze jest ryzyko powstania kontuzji, ostre grzbiety kamieni również stanowią dla naszych stóp mniejsze zagrożenie.