Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/kobieta/kobietawielepiej.pl/public_html/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/classes/YARPP_Core.php on line 691

Planujesz zabudowę wnęki na przestrzeń do przechowywania? Chcesz urządzić w sypialni garderobę, a może zamierzasz zbudować praktyczną szafę przesuwną w przedpokoju? W każdym przypadku będziesz potrzebować drzwi przesuwnych, prowadnic i elementów wyposażenia szafy. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Co składa się na szafę przesuwną?

Klasyczna szafa składa się z korpusu, czyli szkieletu z płyt meblowych, na których zawieszone są półki. Do tego konieczne są drzwi przesuwne do garderoby, które poruszają się po specjalnych prowadnicach mocowanych do podłogi i sufitu. Oczywiście w ofercie sklepów znajdziemy również szeroki wybór koszy, półek i innych elementów wyposażenia naszej szafy od relingów, przez organizery i kosze cargo.

Szafy przesuwanej nie musisz wcale zamawiać u stolarza

Oczywiście takie rozwiązanie jest wygodne, ale wiąże się zwykle z wysokimi kosztami robocizny i materiałów. Tymczasem możesz samodzielnie dobrać drzwi, prowadnice, korpusy i półki w marketach budowlanych. Elementy te nie różnią się od komponentów stosowanych przez firmy robiące szafy na wymiar, a ich zastosowanie może być ekonomicznym rozwiązaniem. Pamiętaj, aby wybierać je zawsze z jednego systemu, aby były ze sobą kompatybilne.

co kazdy powinien wiedziec przed wyborem przesuwnej szafy do garderoby

Jakie drzwi wybrać?

Drzwi przesuwne najlepiej montować, gdy szafa jest szersza niż 150 cm. Do wyboru masz płyty MDF w wielu kolorach i wzorach do wyboru. Ten rodzaj płyt meblowych jest wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości. Dobrym wyborem są też lustra, które dodatkowo optycznie powiększają wnętrze. Jeśli szerokość jest mniejsza niż 150 cm, a w pomieszczeniu nie masz miejsca na klasycznie otwierane drzwi, możesz wybrać drzwi harmonijkowe, które ułatwiają dostęp do garderoby w niewielkim mieszkaniu. Na przykład tutaj znajdziesz drzwi przesuwne do szafy w wielu wzorach i kolorach do wyboru.

Co jest potrzebne do montażu garderoby przesuwnej?

W zależności od wymiarów przestrzeni, którą chcesz przemienić w garderobą, do wyboru masz różnej wielkości zestawy. Konieczne jest bardzo dobre rozplanowanie miejsca i wymierzenie. Podczas pracy przydadzą się elementy do docinania prowadnic, kątowniki oraz podstawowe narzędzia, takie jak wkrętarka.

co kazdy powinien wiedziec przed wyborem przesuwnej szafy do garderoby 3

Podstawowa zasada budowania garderoby

Jaka jest najważniejsza zasada planowania szafy przesuwnej? Zagospodarowanie miejsca, w którym zmieści się każdy element garderoby – od rękawiczki po pudło z zimowymi butami. Wysokość półek na wiszące ubrania powinna mieć ok. 1,5 m, aby płaszcze i sukienki nie gniotły się na wieszakach. Optymalna wysokość półek na ubrania składane to ok. 25-30 cm, aby nie tworzyć zbyt wysokich stosów, które mogą się zwyczajnie przewracać. Zaplanuj też miejsca na buty. Oprócz niskich półek sprawdzą się też praktyczne kosze cargo. Natomiast w szufladach możesz przechowywać rękawiczki, czapki, szaliki i inne niewielkie ubrania.

W sklepach znajdziesz też mnóstwo pudeł, stojaków na buty i dodatkowych materiałowych pudełek. Posegregowane przedmioty pozwolą zapanować nad bałaganem i łatwo odnaleźć potrzebną w danej chwili rzecz.