Strona głównaPodróżeCo warto zobaczyć w Durres w Albanii?

  Co warto zobaczyć w Durres w Albanii?

  Albania, mimo swoich bezdyskusyjnych walorów turystycznych, ciągle jeszcze jest dość niedocenianym kierunkiem wakacyjnym. Zobacz, jakie miejsca warto odwiedzić w Durres, jednym z ciekawszych turystycznie miast tego niewielkiego kraju.

  Amfiteatr w Durres

  Najsłynniejszy zabytek w tym pięknym mieście to zdecydowanie amfiteatr, pochodzący jeszcze z czasów rzymskich. Został on zbudowany w II wieku naszej ery, za czasów panowania Trajana (98-117 r. n.e). Szacuje się, że mógł on pomieścić nawet 15-20 tysięcy widzów. Ciekawa jest sama historia odkrycia tego zabytku – odkrył go całkowicie przypadkowo w 1966 roku jeden z mieszkańców miasteczka, którego zamiarem było wykopanie studni na własnej parceli. Niemożliwe było niestety odkopanie całego amfiteatru, jako że jego część położona jest obecnie pod budynkami mieszkalnymi. Mimo tego, w części którą udało się udostępnić do zwiedzania, zobaczyć możemy nieźle zachowane trybuny oraz arenę.

  Zamek w Durres

  Jeśli chodzi o inne atrakcje w Durres, zdecydowanie wart zobaczenia jest położony w tym mieście zamek. Jego historia sięga czasów cesarza Anastazego, czyli V wieku naszej ery. Za jego panowania Durres było jednym z najlepiej ufortyfikowanych miast na Adriatyku. Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania, a na szczycie wieży znajduje się bar, gdzie można usiąść by podziwiać panoramę całego miasta.  Po trzęsieniu ziemi które miało miejsce w 1273 roku zamek został odbudowany, a z tego roku pochodzi również wysoka na 9 metrów Wieża Wenecka, która jest najbardziej charakterystycznym elementem całego zamku.

  Co warto zobaczyć w Durres w Albanii?

  Muzeum Archeologiczne

  Głównym powodem, dla którego Durres, jak i cała Albania są tak atrakcyjne turystycznie, jest ich niezwykle bogata i sięgająca zamierzchłych czasów historia. Z tego powodu w trakcie zwiedzania nie można ominąć zlokalizowanego w tym mieście Muzeum Archeologicznego. Znajduje się w nim około 2 tysięcy eksponatów, z których najstarsze sięgają aż 3 tysiące lat wstecz. Muzeum prezentuje całe dzieje miasta od momentu jego powstania, przechodząc przez czasy rzymskie, greckie aż do bizantyjskich. Wizyta w tym muzeum jest najprostszym, a zarazem najbardziej interesującym sposobem na poznanie wielowątkowej, burzliwej historii miasta i regionu.

  Plaża w Durres

  Osoby, które po intensywnym zwiedzaniu lubią wypocząć przy dźwiękach fal, na pewno ucieszy fakt istnienia pięknych plaż. W niewielkiej odległości od historycznego centrum, nieco na północny zachód, znajdują się urokliwe plaże wyposażone w całą potrzebną do przyjemnego wypoczynku infrastrukturę. Za niedużą opłatą można wypożyczyć na nich leżaki, parasole oraz inne akcesoria uprzyjemniające plażowanie. W zależności od naszych preferencji, w Durres znajdziemy zarówno plaże piaszczyste, jak i kamieniste. Tuż obok plaż znajduje się również piękny nadmorski deptak. Spacer po nim najlepiej zorganizować w godzinach wieczornych, kiedy to temperatura nieco się obniży. Wzdłuż deptaka znajdują się liczne, warte uwagi restauracje i kawiarenki, do których warto wstąpić by spróbować tradycyjnej, albańskiej kuchni.

  Więcej artykułów dotyczących Albanii znajdziesz na stronie https://nawakacje.eu/europa/albania/

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,918ObserwującyObserwuj