Szybkie tempo wzrostu dostępności internetu na świecie sprawiło, że w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju internetowe portale tematyczne. Wśród nich coraz większą sławę zdobywają te portale, które zrzeszają miłośników czynnego podróżowania. O zaletach takiej formy podróżowania pisaliśmy już w artykule dotyczącym backpackingu. Między innymi jedną z zalet są niższe koszty podróżowania niż w przypadku podróżowania z tradycyjnymi biurami. Aby jednak koszta te móc ograniczyć do minimum można dołączyć do społeczności couchsurfingowców.

Backpacking - do odważnych świat należy...

Czym jest portal couchsurfingowy?

Portal couchsurfingowy to portal, który zrzesza miłośników czynnego podróżowania. Podobnie jak w przypadku innych portali takich jak np. portale randkowe konieczna jest rejestracja. Wklejasz zdjęcie, opisujesz kilkoma zdaniami co masz do zaoferowania i gotowe. Możesz do woli przeglądać tysiące profili i zacząć wybierać miejsca, do których chcesz się udać.

O co w tym dokładnie chodzi?

Chodzi o to, że po zalogowaniu się do portalu masz dostęp do ogromnej bezpłatnej bazy noclegowej oferowanej przez couchsurfingowców z całego świata. Jest jednak pewien warunek – aby móc skorzystać z darmowego noclegu sama również musisz udostępnić swoje „cztery kąty.”

Czy to bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Po pierwsze po zarejestrowaniu się Twój profil zostaje dokładnie zweryfikowany przez administratora. Nie ma tutaj mowy o podaniu fałszywych danych personalnych. Po drugie bardzo dobrze sprawdza się zasada wzajemnej rekomendacji. Wybierasz tych użytkowników, którzy mają najwięcej pozytywnych opinii. Chociaż z drugiej strony negatywnych opinii jest tutaj naprawdę niewiele. Do tej społeczności przynależą bowiem ludzie z pasją podróżniczą, którym nie w głowie są oszustwa.

Autostop – czym jest, skąd się wziął, jak działa

Jakie są zalety?

Główną zaletą couchsurfingu jest oczywiście darmowy nocleg. Poza tym dzięki zamieszkaniu pod jednym dachem z obcokrajowcami masz możliwość poznania ich życia, kultury i obyczajów. Czasami gospodarze oprowadzają po miejscach, których nie znajdziesz nawet w przewodnikach turystycznych. Częstują lokalnymi trunkami i specjałami dzięki czemu masz możliwość zasmakowania lokalnej kuchni. Tak naprawdę przez krótki czas żyjesz jak miejscowy, a nie jak przeciętny turysta.

Dobre wrażenie…

Dobrym zwyczajem jest odwdzięczenie się za gościnę. Możesz przywieść ze sobą jakiś drobny upominek ze swojego kraju. Alkohol, słodycze to coś, co na pewno ucieszy gospodarza i sprawi, że być może będzie jeszcze bardziej gościnny i chętniej pokaże Ci swój kawałek świata.

Jeśli więc masz zaufanie do ludzi, nie masz oporów, aby wpuścić obcą osobę do swojego życia i mieszkania to zachęcamy do zalogowania się na portalu couchsurfingowym. Dzięki temu będziesz mogła czerpać w pełni z możliwości jakie zapewnia Ci couchsurfing.