Jeśli myślisz o wycieczce do Kambodży to koniecznie musisz zobaczyć miejscowość Siem Reap. Siem Reap to miejscowość położona w północno-zachodniej części Kambodży jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Wszystko za sprawą tego, iż w pobliżu Siem Reap znajdują się pozostałości dawnej stolicy Imperium Khmerskiego Angkoru – największego na świecie (ok. 400m2) kompleksu świątyń, którego położenie sprawia, że jest to miejsce niezwykłe, usytuowane bowiem w kambodżańskiej dżungli.

Świątynia Angkor Wat

Ta rozległa świątynia wyłaniająca się z wiecznie zielonego lasu. Angkor Wat jest ulubionym symbolem umieszczanym na fladze narodowej Kambodży. Jest bowiem największą spośród tysiąca zachowanych świątyń Angkor. Wieża centralna świątyni Angkor Wat ma ponad 200 metrów wysokości. Dla porównania warszawski Pałac Kultury ma ok. 230m.

Losy świątyni Angkor Wat

Świątynia została zbudowana dzięki Surjawarmanowi II w latach ok. 1113-1150 ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu. Parę dekad po jego śmierci Angkor splądrowali Czamowie. Świątynia odnowiona została dopiero w latach 1295-1308 przez Srindrawarmana, który zmienił również religię państwową z hinduizmu na buddyzm. Świątynia Angkor Wat stała się świątynią buddyjską.

7 ciekawostek dotyczących świątyni Angkor Wat

  1. Projekt świątyni Angkor Wat to symboliczny obraz świętej góry Meru (siedziby bogów hinduizmu oraz środka świata).
  2. Dostęp do świątyni był ograniczony, zwykli ludzie mogli wejść jedynie na najniższy poziom. Najwyższy przeznaczony był dla króla oraz kapłanów.
  3. 5 wież górnego poziomu świątyni Angkor Wat symbolizuje 5 szczytów Meru, natomiast fosa – pierwotny ocean.
  4. Główne wejście do świątyni prowadzi przez groblę symbolizującą tęczę pomiędzy światami ludzi i bogów.
  5. Nieopodal innej grobli znajduje się monumentalna brama. Przy bramie stoi posąg ośmioramiennego Wisznu, który został przerobiony na Buddę poprzez wymianę głowy.
  6. Świątynia Angkor Wat słynie z wielkopowierzchniowych i przepięknych reliefów wkomponowanych w architekturę. Reliefy te przedstawiają mity, życie codzienne, sceny historyczne oraz epizody z hinduskich eposów Ramajana i Mahabharata.
  7. Najsłynniejszym reliefem jest scena hinduskiego mitu stworzenia – „Ubijanie morza mleka”. Ukazuje on bogów i demonów ubijających pierwotny ocean dla uzyskania eliksiru nieśmiertelności .

Źródło: „Podróże Twoich marzeń”- Mary-Ann Gallagher