Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią czas, w którym powinnaś intensywnie zacząć myśleć gdzie chcesz udać się na kolejną wyprawę. Jeśli planujesz urlop w sezonie letnim, to miesiąc-03-wydaje się najbardziej rozsądnym terminem, w którym możesz zarezerwować wycieczkę.

Kiedy najlepiej zarezerwować wycieczkę?

Jeśli planujesz wyjazd (w sezonie letnim) zorganizowany przez biuro podróży to najlepszym terminem jest niewątpliwie już początek grudnia. Ma to swoje uzasadnienie z kilku powodów: ceny wycieczek są najbardziej atrakcyjne, masz gwarancję niezmienności ceny oraz możliwość zmiany terminu również bez żadnych dodatkowych opłat. Wiodące biura turystyczne bardzo często mają dodatkowe promocje jak np. gratis wybraną wycieczkę fakultatywną bądź obiadokolacje. Minusem jest jedynie to, iż nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zaplanowanie urlopu z tak dużym wyprzedzeniem. Jeśli planujesz wyjazd większą grupą to raczej są nikłe szanse, aby wybrać termin dogodny dla całej ekipy.

Rozsądnym terminem na zaplanowanie urlopu są również miesiące-02-i marzec. Wówczas ceny są jeszcze stosunkowo atrakcyjne, oferty nieprzebrane, a także łatwiej o ustalenie konkretnej daty dla kilku osób.

Dla tych mniej zdecydowanych pozostają oferty „last minute”. Oczywiście biura kuszą atrakcyjnymi cenami, jednak nie daj się zwieść pozorom! Z reguły ceny wycieczek „last minute” są i tak dużo wyższe od cen „first minute”, oferty są bardzo przebrane i niejednokrotnie może zdarzyć się tak, iż dostępna oferta na stronie internetowej fizycznie jest już nieaktualna. Może się również okazać, że po przyjeździe na miejsce, ku Twojemu zdziwieniu, kilkoro osób z Waszej grupy zostanie zakwaterowana w innym hotelu. Niestety także na taką ewentualność musisz być przygotowana. Opcja „last minute” jest również niezbyt dobrym rozwiązaniem dla osób, które są bardzo zorganizowane i każdy wyjazd chcą dużo wcześniej dopiąć na ostatni guzik. Perspektywa zorganizowania wyjazdu, czasami w mniej niż kilka dni, jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Jednak od każdej reguły zdarzają się wyjątki i wakacje „last minute” mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli więc nie masz możliwości zarezerwowania wycieczki z wyprzedzeniem i jest to jedyna opcja, która Ci pozostaje, to zakupu „last minute” dokonaj bezpośrednio w biurze podróży.

Jaki termin wybrać?

Na zasłużony urlop każdy termin jest odpowiedni:) Jednak postaraj się dobrać go tak, aby z wyjazdu czerpać jak najwięcej przyjemności. Jeśli planujesz pojeździć na nartach to logiczne jest, że nie wybierzesz się na nie w lipcu czy sierpniu. Natomiast na błogie leniuchowanie, gdzieś na wyspach Morza Śródziemnego, miesiące te są jak najbardziej odpowiednie. Masz wówczas gwarancję zarówno pięknej, słonecznej pogody jak i lekkiego wiaterku, charakterystycznego dla miejsc wyspiarskich. Wiaterek ten sprawi, że opalanie nie będzie przypominało smażenia się na patelni:) Poza sezonem (kwiecień, maj, wrzesień, październik) również bywa całkiem przyjemnie, aczkolwiek chłodniejsze podmuchy wiatru ciepłolubnym osobom będą dawały się we znaki.

Z kolei wybierając wypoczynek na kontynencie, zwłaszcza afrykańskim, radziłabym unikać szczytu sezonu. W Egipcie czy Tunezji jest naprawdę bardzo gorąco! Dyskomfort odczuwają nawet osoby, które kochają upały. Żar, który leje się z nieba powoduje, że jedyną rzeczą o jakiej marzy turysta to klimatyzowany pokój hotelowy wraz z butelką zmrożonej wody. A przecież nie o to chodzi.

Jeśli wybierasz się na wycieczki objazdowe, to najlepszymi miesiącami są kwiecień, maj,-09-i październik. Zwiedzane miejsca są mniej zatłoczone, a pogoda również z reguły bardziej przyjazna dla turysty.

Na co zwrócić uwagę wybierając wycieczkę?

Przede wszystkim cena! Jeśli jest to oferta zbyt atrakcyjna, to powinien to być dla Ciebie sygnał, że coś jest nie tak. Jeśli biuro X oferuje dwutygodniowy pobyt na Wyspach Kanaryjskich w cenie 1500 zł to możesz podejrzewać, że np. w cenę nie wliczono biletu powrotnego… A przecież nie chcesz na miejscu martwić się o powrót do domu.

Zanim więc wydasz ciężko zarobione pieniądze, dokładnie sprawdź biuro, z którym chcesz pojechać. Przecież jedziesz po to, aby wypocząć, a nie fundować sobie dodatkowy stres.

Drugą, bardzo ważną, sprawą jest ubezpieczenie. Temat istotny, ale niestety traktowany nieco z przymrużeniem oka. Wiadomo ubezpieczenie zazwyczaj jest wliczone w cenę wycieczki, jednakże powinnaś poświęcić mu nieco więcej uwagi. Po pierwsze dokładnie sprawdź co ubezpieczenie obejmuje i na jaką kwotę opiewa, zwłaszcza jeśli planujesz na wycieczce skorzystać z ekstremalnych sportów wodnych, gdzie nie trudno o wypadek.

Dokąd pojechać na urlop?

dokadkolwiek…? Nie! Wybór miejsca uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim preferencji osób, z którymi planujesz wyjazd, terminu wyjazdu, a przede wszystkim od tego czy jedziesz z dziećmi. Jeśli wybierzesz tę ostatnią opcję, to musisz wziąć pod uwagę środek lokomocji, temperatury, przystosowanie hotelu i wiele innych czynników. Nie polecam wówczas „objazdówek” gdyż perspektywa spędzenia 20 godzin w autobusie nie jest najlepszym rozwiązaniem gdy zabieramy ze sobą w podróż malucha.

Zwróć także uwagę na to, czy hotel jest przystosowany do wizyt najmłodszych urlopowiczów oraz zwróć uwagę na to czy hotel znajduje się niedaleko plaży. Wówczas jeśli maluchowi znudzi się pluskanie w morzu, to szybko będziesz mgła przenieść się z nim nad hotelowy basen czy plac zabaw.

Planuj wakacje z głową, tylko wtedy będziesz miała pewność, że dokonałaś najlepszego wyboru, a spędzone dni urlopu naładują Cię energią na kolejne miesiące ciężkiej pracy:)