Gdy kupujesz łóżko do wymarzonej sypialni, z pewnością przyjdzie Ci również wybrać odpowiedni materac – pod uwagę weźmiesz jego rozmiar, grubość, i najpewniej cenę. Jeśli robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, pewnie wypróbujesz, czy wybrany materac jest wygodny. Jeśli jednak nie sprawdzisz tego właściwie, skończysz z materacem, na którym nie będziesz mogła spać. Dowiedz się, czy twardość materaca ma znaczenie, i czy będzie wpływała na jakość snu?

Jak dobrać twardość materaca

Nasz ekspert – polski producent dwustronnych materaców matinee.pl – wyjaśnia, co powinnaś mieć na uwadze, gdy wybierasz twardość materaca dla siebie .

Im więcej ważysz, tym twardszy powinien być materac, który kupisz. Gdy ważysz mniej niż 60kg, najprawdopodobniej najlepszy będzie dla Ciebie materac miękki. Między 60- a 80kg najlepiej sprawdzają się materace średnio twarde. Przy masie ciała do 110kg powinnaś szukać twardego materaca, a powyżej – bardzo twardego.

Pozycja, w której śpisz, również ma znaczenie przy wyborze twardości materaca. Dla osób śpiących na boku polecane są materace miękkie, dobrze dopasowujące się do kształtu ciała i podpierające śpiącą osobę. Jeśli zaś sypiasz na brzuchu bądź na plecach, materac nieco twardszy będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Gdy już określisz wstępnie rodzaj materaca, który odpowiada Twojej masie ciała – wybierz konkretny egzemplarz i połóż się na nim na plecach. Gdy leżysz na plecach, powinnaś czuć, że materac przylega na całej długości pleców, ale niczego nie uciska (kręgosłup powinien się ułożyć w kształt podwójnego S). Wsuń dłonie pod biodra – materac o właściwie dobranej twardości powinien się ugiąć bardziej tak, byś mogła to zrobić, ale być na tyle twardy, byś czuła lekki opór przy wsuwaniu dłoni.

Kolejna próba to obrócenie się na bok. Spróbuj się przeturlać tak, byś leżała na boku – jeśli zapadasz się w materac i do obrotu musisz włożyć dużo energii, to materac jest zbyt miękki. Choć pokusa, by mieć miękko jak w puchu może być silna, powinnaś zadbać przede wszystkim o zdrowie.

Gdy leżysz na boku, materac powinien ugiąć się tak, by przy prostym kręgosłupie brzuch był podparty. W innym wypadku biodra i ramiona będą obciążone, a brzuch napięty – zapomnij, że na takim materacu będziesz dobrze spała…

Konsekwencje wyboru zbyt twardego materaca

Materac twardy nie podpiera całego ciała, tylko pojedyncze punkty. Przez to utrudnia przepływ krwi w tych rejonach, a Ty budzisz się odrętwiała i obolała. To uwaga istotna zwłaszcza dla osób starszych i osób mających problemy z krążeniem: jeśli po nocy masz zdrętwiałe palce u stóp, być może winę za to ponosi zbyt twardy materac! Po długim czasie użytkowania ciało dopasuje się do zbyt twardego materaca, przez co nabawisz się trwałych i trudnych do wyleczenia skrzywień kręgosłupa.

Konsekwencje wyboru zbyt miękkiego materaca

Miękki materac pozornie zapewnia warunki do komfortowego snu. Jak wspomnieliśmy, w zbyt miękkim materacu ciało się zapada i każda zmiana pozycji wymaga wysiłku. Po takiej pracowitej nocy będziesz czuła się jeszcze bardziej zmęczona, niż przed położeniem się do łóżka… Na dodatek taki źle podparty kręgosłup uciska na dyski, które nie mogą swobodnie dostarczać składników odżywczych – i kręgosłup się nie regeneruje tak, jak powinien…