Choć parkingów przy warszawskich lotniskach nie brakuje, wcale nie jest łatwo znaleźć ten odpowiedni. Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę.

Ceny za parking

Cena jest z oczywistych powodów ważnym kryterium wyboru i choć nie powinna być najważniejsza, warto poświęcić chwilę, żeby zapoznać się z cennikami. Czasem parking lotnisko Warszawa może wydawać się droższy od innych, ale po analizie okazuje się, że po prostu nie wszędzie ceny były uczciwie podane. To, czy w cenę będzie wliczony choćby transfer na lotnisko, to sprawa absolutnie podstawowa, więc jeśli trzeba będzie z tego rodzaju usługi dopłacać, może się okazać, że pozornie atrakcyjne oferty wcale tak kuszące nie są. Oczywiście ceny zależą w dużej mierze od tego, na jak długo auto zostaje na parkingu i parkingi długoterminowe są zwykle bardziej ekonomiczne od tych na krótki czas, o czym można się przekonać na stronie https://modlinparking.pl/parking-dlugoterminowy/.

Wsparcie w razie awarii

W idealnym świecie wyglądałoby to tak, że zostawiasz auto na parkingu, jesteś przewożony na lotnisko, później z lotniska ktoś Cię odbiera i zawozi na parking lotniskowy, gdzie wsiadasz w swój samochód i jedziesz do domu. Świat jednak nie jest idealny i warto poszukać parkingu, gdzie w razie potrzeby skorzystasz czy to z kompresora, czy automatu rozruchowego albo przynajmniej kabli do awaryjnego odpalenia auta, jeśli wyczerpie się akumulator. Ile warto za tego rodzaju udogodnienia zapłacić, to już inna sprawa. Wachlarz ułatwień może być dość duży, od już wspomnianych udogodnień technicznych, przez możliwość wydruku karty pokładowej, a skończywszy na czymś, co jest mniej powszechne, niż myślisz – możliwości skorzystania z toalety na parkingu.

Ubezpieczenie samochodu

Każdy dobry parking przy lotnisku będzie ubezpieczony, ale warunki i kwoty tych ubezpieczeń są różne. Warto więc wcześniej się w tym zorientować i dowiedzieć, czy ubezpieczenie obejmuje kradzieże, akty wandalizmu, przypadkowe uszkodzenia albo straty poniesione na przykład wskutek coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ogólna zasada jest taka, że im wyższy poziom zabezpieczeń na parkingu, tym bardziej rozbudowana polisa, ale zamiast robić tego typu przybliżenia, należy po prostu spytać administratorów parkingu. Zostawianie samochodu tam, gdzie warunki ubezpieczenia są nieznane, wydaje się raczej kiepskim pomysłem.

Łatwość rezerwacji

Wszyscy wiemy, jak działa ruch lotniczy: zdarzają się odwołania, przebookowania, opóźnienia i zwyczajne zmiany planów. To, że parking lotniskowy daje możliwość rezerwacji miejsc przez internet nie jest dziś wielkim atutem, tylko oczywistością. Zaletą będą jednak możliwość (odpłatnej lub darmowej, w zależności od paru czynników) zmiany złożonej rezerwacji: odwołania, przesunięcia, przedłużenia i tak dalej. To już nie jest tak powszechne jak system rezerwacji internetowej, a szczególnie kiedy rezerwujesz parking lotniskowy z większym wyprzedzeniem, powinieneś zadbać o zagwarantowanie sobie maksymalnej elastyczności.

Opinie innych klientów

Kiedy już wstępnie wytypowany zostanie idealny parking przy warszawskim lotnisku, warto rzucić okiem na opinie w internecie. Nie powinny one mieć decydującego znaczenia, bo ryzyko trafienia na fałszywe opinie jest zawsze spore, ale jeśli cały czas powtarza się na przykład zarzut, że parking jest błotnisty i rozjeżdżony, a na stronie internetowej wyraźnie obiecana była utwardzona nawierzchnia, to może to wpłynąć na podjęcie ostatecznej decyzji. Oczywiście nie warto przy tym przejmować się drobiazgami – transfer na lotnisko opóźniony o 2 minuty, duży ruch na wjeździe i tym podobne szczegóły często nie zależą od obsługi parkingu, a mają minimalny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo.

Piszemy o tym jednak dlatego, że nie wszystkie warszawskie parkingi lotniskowe działają uczciwie. Warto poświęcić trochę więcej czasu, żeby znaleźć ten, na którym będzie można bezpiecznie i wygodnie zostawić auto na czas krótszych i dłuższych podróży.