Deszczownica to coraz powszechniejszy dodatek w kabinach prysznicowych. Delikatne strugi deszczu wypływające z deszczownicy zaczarowały użytkowników, dając relaks i ukojenie. Jaka powinna być idealna deszczownica, jak ją zamontować i jakie korzyści płyną z zastosowania deszczownicy?

Deszczownica – co powinnaś wiedzieć przed zakupem

Deszczownica występuje w ogromnej liczbie wariantów, kształtów i rozmiarów – bez trudu dobierzesz małą kwadratową deszczownicę do małego prysznica, jak i prostokąt o długości przekraczającej 50cm, pod którym swobodnie wykąpią się 2 osoby jednocześnie!

Deszczownica ma zastąpić w kabinie prysznicowej słuchawkę prysznicową. Deszczownicę montuje się zazwyczaj na specjalnym ramieniu, by głowica znalazła się nad środkiem kabiny. Dzięki temu woda spada prosto na użytkownika, niczym ciepły, letni deszcz.

Zalety deszczownicy

Największą zaletą jest to, że deszczownica daje swobodę ruchów – korzystając z deszczownicy mamy obie ręce wolne, co ułatwia korzystanie z prysznica osobom starszym. Zwykła słuchawka prysznicowa takiego komfortu nam nie zapewni…

Kolejna zaleta to komfort – spadające krople wody nie tylko pozwalają na utrzymanie higieny, stanowią bardzo dobry, relaksujący masaż. Użytkownicy podkreślają, że o ile prysznic to tylko higiena, o tyle kąpiel pod deszczownicą jest przyjemnością.

Deszczownica wygląda przy tym niezwykle atrakcyjnie – nawet, jeśli nie wybierzesz modelu z dodatkowymi funkcjami, duży „talerz” z otworkami wygląda atrakcyjniej i nowocześniej niż klasyczna słuchawka zawieszona na prowadnicy.

Deszczownica to nie tylko zalety

Z użytkowaniem deszczownicy wiąże się pewna niedogodność – przy klasycznej deszczownicy nie można regulować kąta, z jakim spada woda, więc trzeba się nagimnastykować, by na przykład nie zamoczyć włosów. Dlatego wybierz deszczownicę z regulowaną głowicą, lub zamontuj w kabinie prysznicowej również klasyczną słuchawkę prysznicową – istnieją także gotowe kolumny prysznicowe z deszczownicą i słuchawką prysznicową w jednej obudowie.

Pomimo systemu napowietrzania, deszczownica zużywa sporo wody – dlatego trzeba mieć na uwadze, że potrzebny będzie bojler z dużym zbiornikiem . Przepływowy ogrzewacz wody może nie nadążyć z ogrzewaniem wody, i zamiast ciepłego deszczu, trafimy pod zimną, listopadową ulewę.

Czyszczenie deszczownicy to kolejna wada – jeśli masz model bez systemu anti-calc, konieczna będzie regularna konserwacja. Najlepiej, jeśli co miesiąc rozmontujesz deszczownicę i oczyścisz środkiem odkamieniającym – tylko wtedy Twoja deszczownica posłuży wiele lat bez awarii.

Ile kosztuje deszczownica?

Deszczownica to spory wydatek. Choć najtańsze modele można zakupić w cenie poniżej 300zł (bez przyłączeń), a deszczownica o średnicy 30cm i podświetleniem jednokolorowym LED również kosztuje poniżej 1000zł, to budzący podziw model o wymiarach 50x100cm z wbudowanymi diodami LED reagującymi kolorem na temperaturę wody może kosztować ponad 3000zł.

Zdjęcia w galerii pochodzą od firm: www.grohe.pl | www.kuchinox.pl | www.Ferro.pl | www.leroymerlin.pl | www.sanplast.pl