Jeszcze kilkanaście lat temu produktów ekologicznych było w Polsce jak na lekarstwo. Dzisiaj pojawia się ich zdecydowanie więcej; przybywa także osób, które wybierają produkty ekologiczne. Zdecydowanie największym zainteresowaniem konsumentów cieszy się ekologiczna żywność. Zainteresowanie produktami ekologicznymi będzie rosło, ale pod jednym warunkiem: że będziemy społeczeństwem coraz bogatszym. Ekologiczna żywność jest bowiem droższa.

Dlaczego warto płacić więcej?

Jak wspomnieliśmy, żywność ekologiczna jest droższa. Pojawia się więc pytanie: czy warto płacić więcej? Produkty, które zaliczane są do żywności ekologicznej muszą być wytwarzane tak, aby nie szkodziły środowisku naturalnemu. Przepisy dotyczące wytwarzania żywności ekologicznej są bardzo rygorystyczne. Za to jednak kupując ekologiczną żywność możemy być pewni, że warzywa czy owoce rosły na plantacjach czy w sadach, w których nie używano chemicznych środków ochrony oraz nawozów. Owoce i warzywa z ekologicznych upraw nie będą także zanieczyszczone metalami ciężkimi. W przypadku mięsa czy wyrobów wędliniarskich możemy być pewni, że nie zawierają one pozostałości antybiotyków. W ekologicznych hodowlach zwierząt nie można stosować stymulatorów wzrostu czy sztucznie wytworzonych pasz. Różnice w cenie pomiędzy żywnością ekologiczną a tą w marketach wynikają z faktu, iż w gospodarstwach ekologicznych plony są zdecydowanie mniejsze niż w tych tradycyjnych. To efekt nie stosowania na przykład nawozów sztucznych.

Zalety naturalnych kosmetyków

Kupujemy coraz chętniej nie tylko ekologiczną żywność, ale również ekologiczne kosmetyki. Zaletą ekologicznych kosmetyków jest to, że w swoim składzie zawierają one głównie naturalne składniki. Mogą to być na przykład wyciągi z roślin, oleje roślinne czy witaminy. Bardzo często w swoim składzie zawierają one również takie składniki jak na przykład sól z Morza Martwego, która sprawdza się nie tylko jako kosmetyk pielęgnujący urodę, ale także leczniczy. Kąpiele z solą z Morza Martwego są polecana na przykład przy łuszczycy. Wszystkie składniki, które znajdują się w ekologicznych kosmetykach są bezpieczne; ich pielęgnacyjne czy kojące właściwości są znane od pokoleń. Działają równie skutecznie jak tradycyjne, konwencjonalne kosmetyki i nie zawsze są od nich znacznie droższe.

Zamiast detergentów

Bycie eko jest modne; wraz z tą modą coraz częściej do domowych porządków używamy ekologicznych środków czystości. W ekologicznych środkach czystości nie ma żadnych składników toksycznych, które mogą podrażniać skórę. Do tego są to produkty, z których bezpiecznie mogą korzystać osoby z alergią – ekologiczne środki czystości nie uczulają. Ale działają równie skuteczni jak detergenty.

Inwestowanie w produkty ekologiczne jest z korzyścią dla naszego zdrowia. Kupując ekologiczną żywność unikamy spożywania pozostałości środków ochrony roślin, jemy produkty mięsne, które zawierają więcej białka niż tłuszczu. Stosując ekologiczne kosmetyki i środki czystości zmniejszamy ryzyko alergii.

ZKedjboHCglF6dywtS3qO4BHhRFc0LTt1BAvGWKOl1v5kOjucTcbD5rpspPDNN99887X5H445bmrF5TDHAAAAAElFTkSuQmCC Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl