Olejek lawendowy to skoncentrowana substancja otrzymywana z kwiatów lawendy uprawianej głównie w południowej Francji. Jak większość olejków eterycznych, olejek lawendowy pozyskiwany jest za pomocą destylacji parą wodną lub ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi. Olejek lawendowy ma piękny, kwiatowo – ziołowy zapach dlatego chętnie stosowany jest w perfumiarstwie jako składnik perfum, wód toaletowych, ale także jako dodatek do odświeżaczy powietrza, mydeł czy kosmetyków. Olejek lawendowy ceniony jest ze względu na szereg zastosowań i właściwości zdrowotnych. Poznaj 5 powodów, dla których zawsze warto mieć olejek lawendowy pod ręką.

1. Relaks, odprężenie i łatwiejszy sen

Zapach lawendy działa kojąco na układ nerwowy. Olejek lawendowy, który znajdziesz np. na https://ecospa.pl/olejek-lawendowy relaksuje i głęboko odpręża, a także wspomaga leczenie depresji, stanów lękowych oraz pomaga w zasypianiu. Aby skorzystać z uspokajających właściwości olejku lawendowego, wykorzystaj domową aromaterapię. Aby przeprowadzić zabieg aromaterapii wystarczy, że do miseczki kominka zapachowego wlejesz 5-10 kropli olejku lawendowego i trochę wody, a do wnętrza włożysz zapalony tealight. Gdy woda z olejkiem podgrzeją się, zapach olejku lawendowego zacznie uwalniać swoje kojące i terapeutyczne związki.

2. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Olejek lawendowy jest idealnym składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej, tłustej, zanieczyszczonej, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom. Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, może być z powodzeniem  stosowany bezpośrednio na skórę, punktowo na stany zapalne. Sprawdzi się również jako środek wspomagający leczenie grzybicy paznokci.

3. Pomaga w leczeniu infekcji układu oddechowego

Olejek lawendowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i odkażające. W przypadku przeziębienia czy grypy poleca się przeprowadzenie domowych inhalacji. Wlej do miski gorącą wodę, dodaj 10 kropli olejku lawendowego, pochyl głowę nad miską i okryj głowę ręcznikiem. Zachowaj bezpieczną odległość od wrzątku, tak, by para nie poparzyła skóry twarzy. Zabieg inhalacji wykonuj ok. 5-10 minut. Olejek lawendowy udrożni drogi oddechowe, zadziała łagodzącą na objawy kaszlu, kataru czy zapalenia zatok.

4. Skutecznie odstrasza owady

Olejek lawendowy jest skutecznym, naturalnym środkiem odstraszającym owady oraz świetną alternatywą dla chemicznych produktów. Zapachu lawendy nie lubią meszki, komary, kleszcze. Jeśli nie chcesz mieć w domu nieproszonych gości, możesz wykorzystać olejek lawendowy w kominku do aromaterapii. Możesz także zrobić własny spray odstraszający owady z dodatkiem olejku lawendowego innych olejków eterycznych o podobnych właściwościach. 

5. Doskonale działa na włosy i skórę głowy

Olejek lawendowy ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybiczne doskonale radzi sobie z problemem łupieżu. Możesz dodać kilka kropli olejku lawendowego do swojego szamponu lub maseczki do skóry włosów DIY. Olejek lawendowy chroni także przed nadmiernym wypadaniem włosów. Zmieszaj kilka kropli olejku z olejem bazowym, np. sezamowym i wcieraj w skórę głowy. Taki masaż poprawi ukrwienie skóry głowy i pobudzi włosy do wzrostu.