Parzenie kawy w ekspresie to prawdziwa przyjemność i czynność, która dla wielu smakoszy staje się porannym rytuałem. Aromat kawy roznosi się po całym domu i jest nie do porównania z zapachem, jaki uzyskuje się po zalaniu wrzątkiem kawy rozpuszczalnej. To dlatego coraz więcej osób przerzuca się z kawy rozpuszczalnej na tę parzoną w ekspresie. Ale jaki ekspres wybrać, by był wygodny w użyciu, niezawodny i łatwy w obsłudze?

Kluczową kwestią przy wyborze ekspresu do kawy jest jego typ. Do wyboru mamy ekspres automatyczny oraz ekspres do kawy kolbowy. Czym się różnią? Ekspres kolbowy jest zazwyczaj mniejszy i tańszy, a jego obsługa jest manualna. Parzenie kawy w ekspresie z kolbą wymaga zastosowania kawy mielonej (gotowej lub zmielonej samodzielnie), odmierzenia, nasypania, ubicia oraz zamocowania kolby i wybrania programu parzenia. To brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości nie sprawia większego kłopotu. Ekspres kolbowy daje użytkownikowi duże pole manewru – można dozować kawę według własnego uznania, stosować różne smaki, mieszanki, ubijać ciaśniej lub słabiej – to wszystko wpływa na ostateczny efekt, na smak i na aromat kawy. Spora część z ekspresów kolbowych posiada również funkcję spieniania mleka. Najczęściej jest to dysza, do której przystawia się pojemnik z mlekiem. Dzięki temu rozwiązaniu można przygotować mleczną pianę do cappuccino lub do kawy smakowej. Ekspresy kolbowe są dostępne w bardzo zróżnicowanych cenach. Są to zarówno rozwiązania ekonomiczne, jak również modele z najwyższej półki.

773124 0 f

Ekspres automatyczny różni się od kolbowego pod wieloma względami. Zazwyczaj jest zauważalnie większy i droższy. Kolejna różnica to sposób działania. W ekspresie automatycznym wystarczy przycisnąć przycisk, wybrać rodzaj kawy i podłożyć filiżankę pod dyszę. Ekspres samodzielnie odmierzy kawę, zmieli, doda mleko lub zaserwuje mocne espresso. Użytkownik takiego ekspresu do kawy nie musi zastanawiać się nad tym, ile łyżeczek kawy nasypać, jak ją ubić, jak zmielić. To wygodne rozwiązanie, które sprawdza się znakomicie w przestrzeni biurowej, gdzie szkoda czasu na odmierzanie kawy i płukanie kolby po każdym parzeniu. Ekspres automatyczny zajmuje więcej miejsca, więc nie jest to opcja do każdej kuchni, ale za to oferuje wygodę i kawę o znakomitych parametrach smakowych.

Który ekspres do kawy będzie lepszy? Wiele zależy od indywidualnych przyzwyczajeń, od dostępnego budżetu oraz od tego, czy jest to zakup do domu czy do biura. Model z kolbą umożliwia samodzielne przyrządzanie kawy według własnego uznania, a automatyczny ułatwia sprawę i wszystko robi za użytkownika. Oba wyjścia są godne polecenia, bo nie tylko metoda działania ekspresu ma znaczenie, ale także sama jakość kawy. Jeśli sięgamy po dobrą kawę, zarówno parzenie w ekspresie z kolbą, jak i w urządzeniu automatycznym będzie znakomite. Można przypuszczać, że w warunkach domowych wystarczającą opcją będzie mniejszy i tańszy ekspres z kolbą, a w dużych domach lub w biurach można postawić na droższy, większy i niemal bezobsługowy ekspres automatyczny.