Dolores Redondo ur. w 1969 r. w San Sebastian. Studiowała prawo i gastronomię. Po studiach przez kilka lat prowadziła własną restaurację. Przygodę z pisarstwem rozpoczęła od napisania opowiadań i bajek dla dzieci. W 2009 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Los privilegios del angel”. W swoich książkach nawiązuje do tradycji i wierzeń ludowych.

Dolores Redondo w książce „Niewidzialny strażnik” w udany sposób połączyła kryminał, sensację i wątki zaczerpnięte z legend ludowych. Takie połączenie nie mogło zostać bez echa. „Niewidzialny strażnik” to niezwykle porywająca i trzymająca w napięciu powieść, naszpikowana drastycznymi szczegółami wywołującymi dreszcze. Szalenie mocno pobudza wyobraźnię i tą chęć, że czytelnikowi wciąż mało, wciąż szuka, myśli, kombinuje.

Akcja powieści „Niewidzialny strażnik” rozgrywa się w niewielkim baskijskim mieście Elizondo. Okazuje się, że w okolicy grasuje psychopatyczny morderca, zabijający młode dziewczyny. Znakiem szczególnym jest to, że zawsze są nagie, dłonie mają ułożone ku górze, a ich wzgórki łonowe są całkowicie wygolone. Do prowadzenia śledztwa wytypowano Amailę, która oprócz trudnego zadania musi zmierzyć się z własnymi lękami z przeszłości.

Dodatkową trudność sprawiają mieszkańcy, wierzący że sprawcą tych czynów jest mitologiczna postać…

”Niewidzialny strażnik” Dolores Redondo to książka ciekawa, doskonała dla fanek sensacji, thillerów czy kryminałów. Dodatkowego smaczku dodają ciekawe dialogi, elementy mitologii baskijskiej czy niezwykle intrygujący rys postaci.
Książkę czyta się łatwo, pomimo użytych trudnych nazw czy też trudności w zrozumieniu mentalności mieszkańców miasteczka. Mimo to jest to coś nowego, świeży łyk powietrza z nieco innego kraju.