Budowa domu kojarzy się głownie z męskim zajęciem. Kobiecie pozostaje wybór dodatków i podziwianie zaradności męża czy partnera. Taki schemat działań był przez wiele lat oczywisty i pożądany. Obecnie trend zmienił i coraz częściej to Panie są inwestorami i to one podejmują najważniejsze decyzje – od projektu, przez budowę aż po wykończenie…

Najczęściej też kobiety zamawiają lub kupują katalogi z gotowymi projektami domów i porównują wady i zalety konkretnych rozwiązań. Wyzwania związane z budową domu to nie tylko kwestie rozwiązań technicznych, ważny jest przede wszystkim projekt. Jeśli wybór padnie na ten z katalogu łatwiej jest porównać różne rozwiązania nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.

Panie decydujące się na budowę domu najczęściej wybierają budynki małe i średnie. Rozsądne szacowanie potrzeb rodziny pozwala uniknąć kosztów już na etapie budowy. Wśród popularnych „kobiecych” wyborów są projekty domów parterowych i z użytkowym poddaszem, gdzie cześć dzienna znajduje się na parterze a nocna ulokowana została pod dachem. Rozwiązanie to jest wygodne zarówno z punktu widzenia Pań pracujących w domu lub prowadzących dom jak i tych, które do pracy dojeżdżają. Salon z jadalnią i kuchnią bądź aneksem kuchennym, do tego pokój-pracownia i zaplecze sanitarne – to absolutnie wystarczający program funkcjonalny dla części dziennej. Układ taki pozwala na spokojne wypicie kawy przed pracą nie budząc pozostałych domowników. Dzięki wygodnemu pokojowi do pracy możemy też oddawać się swojemu hobby lub spotykać się z kontrahentami nie wprowadzając „obcych” do bardziej prywatnej części domu. Oddzielenie funkcji sprzyja też lepszej organizacji pracy oraz komfortowemu wypoczynkowi. Poddasze jest zarezerwowane dla sypialni, nieco większej łazienki, pomieszczenia gospodarczego lub pralni oraz garderoby. Układ ten pozwoli uniknąć niepotrzebnego biegania po schodach, łatwiej też będzie bardziej niesfornym członkom rodziny zachować porządek i odkładać wszystko na miejsce. Wydawać by się mogło, że kobiety w znacznym stopniu zwracają uwagę na estetykę projektu, jednak to rozwiązania funkcjonalne są najczęściej konsultowane i omawiane z doradcami. W kwestiach walorów estetycznych większość Pań ma już ugruntowane wyobrażenia i nie potrzebuje szczegółowych wyjaśnień. Dobrze też orientują się w aktualnych trendach, znają różnice nie tylko w wyglądzie, ale i trwałości czy zastosowaniach poszczególnych materiałów wykończeniowych. Nieco więcej uwagi wymaga od Pań kwestia konstrukcji i instalacji. Panie nie krępują się dopytać i wyjaśnić wątpliwości, chętnie też rozważają wybór nowych czy nowatorskich technologii pod warunkiem, że mają możliwość skonfrontowania ich ze znanym rozwiązaniem. Dom budowany przez kobiety jest zazwyczaj optymalnym połączeniem funkcji i formy. Coraz częściej też to Panie zajmują się sprawami urzędowymi, których przed budową domu trzeba załatwić sporo.

Panie, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe nieco rzadziej decydują się na własny dom jednak, gdy budują tylko dla siebie mogą sobie pozwolić na taki wybór projektu, który całkowicie podporządkują swoim własnym wymaganiom. Domy singielek różnią się pod względem wielkości, co wynika z osobistych potrzeb każdej z nas oraz zasobności portfela. Nawet na małej powierzchni dobrze zorganizowana kobieta potrafi stworzyć w pełni funkcjonalny dom, w którym będzie się czuła dobrze. Przy niewielkich powierzchniach wybór pada zazwyczaj na domy parterowe z jedną lub dwiema sypialniami i wygodna rozbudowaną strefa dzienną.

Na rynku projektów gotowych królują projekty domów nowoczesnych i tutaj zarówno Panie jak i Panowie decydują podobnie. Wśród kobiet popularne są rozwiązania o nieco bardziej tradycyjnej formie, Panowie częściej decydują się na odrobinę ekstrawagancji. Popularny nurt wśród współczesnej architektury domów jednorodzinnych to tzw. „nowoczesne stodoły”. Projekty te, są chętnie kupowane prze kobiety ze względu na czytelny układ funkcjonalny, jasne i przestronne wnętrza oraz duże przestrzenie wprowadzające do domu maksimum światła naturalnego. Choć na pozór surowe, są wyjątkowo przytulne, szczególnie, gdy projekt muśnięty zostanie kobieca ręką.