Wakacje nad morzem to dla wielu z nas obowiązkowy element każdych wakacji. Co roku w lipcu i sierpniu miliony Polaków ruszają gromadnie nad Bałtyk, żeby cieszyć się urlopem wśród piasku i zapachu smażonych ryb. Najchętniej wybieramy Kołobrzeg, Świnoujście i Sopot, ale coraz większą popularność zdobywa również niepozorne…. Rogowo. Domki letniskowe w tej miejscowości wyprzedają się na pniu. W czym należy upatrywać przyczyn takiego stanu rzeczy?

Nie ulega wątpliwości, że polskie wybrzeże ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jego główna zaleta? Piękne, piaszczyste plaże, które ciągną się setkami kilometrów od Niemiec aż po granicę na wschodzie. Zdaniem wielu nadbałtyckie plaże należą do jednych z najładniejszych w Europie. Nie bez przyczyny: nie tylko oferują one złocisty piasek, ale także spełniają najwyższe, światowe standardy w kategorii jakości wody. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Duża liczba turystów w popularnych ośrodkach wypoczynkowych sprawia, że jest tam niezwykle hałaśliwie, a samo morze ciężko dostrzec zza setek różnych, pstrokatych parawanów. Ponadto, żeby zająć na plaży dobre miejsce, trzeba wstać z samego rana. Nie mówiąc już o tym, że im więcej turystów, tym więcej śmieci można znaleźć na plaży, bo niestety nie wszystkim chce się korzystać z koszy. Na szczęście wystarczy wybrać rzadziej uczęszczany kurort, żeby móc się cieszyć ciszą, spokojem i wspaniałą przyrodą.

palm rogowo domek letniskowy domek do wynajecia wizualizacja

Rogowo: domki letniskowe dla miłośników spokoju

Rogowo jest oddalone o 3 km od Mrzeżyna i 12 km od Kołobrzegu. Plaże na tym odcinku są bardzo szerokie – dominują malownicze piaszczyste wydmy białe porośnięte turzycą piaskową i piaskownicą. Do niedawna Rogowo było niedostępne dla turystów, gdyż okoliczne tereny wykorzystywała armia. Wojsko jednak miejscowość opuściło, a miejsce żołnierzy zajęli miłośnicy plażowania.

– Wojskowe sąsiedztwo wstrzymało nieco rozwój turystyki w Rogowie, ale dzięki temu tutejsze plaże są stosunkowo puste, więc nie trzeba słuchać ciągłych awantur i krzyków – zauważa właścicielka Palm Rogowo, ośrodka domków letniskowych. – To idealne miejsce dla osób, które  nad Bałtykiem szukają przede wszystkim spokoju i ciszy.

Na terenie dawnej jednostki wojskowej grupa pasjonatów z fundacji Fort Rogowo utworzyła pod patronatem kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego ekspozycję, której główną atrakcję stanowią zabytkowe samoloty: Iskra, Su-22, M-3, LiM-5 oraz Iryda. Można tam też zobaczyć motocykl IŻ, silniki, fragmenty uzbrojenia i jeszcze parę innych eksponatów, które udało się wydobyć z pobliskiego jeziora.

palm rogowo domki letniskowe domki do wynajecia

Warto dać szansę

Główną zaletą Rogowa jest jego kameralna atmosfera. Amatorów wędkowania, sportów wodnych i spływów kajakowych ucieszy też bliskość jeziora Resko Przybrzeżne i rzeki Rega. Wolisz jazdę na rowerze? Dobrze się składa, bo dzięki szlakowi rowerowemu w każdej chwili można się wybrać na przejażdżkę do Kołobrzegu, Mrzeżyna lub Dźwirzyna. Ludzie, którzy decydują się na wynajęcie w Rogowie domków letniskowych, nie mają prawa narzekać na nudę, ale duża w tym zasługa samych ośrodków: wyżej wspominane Palm Rogowo udostępnia wczasowiczom m.in. podgrzewany basen, boisko do piłki siatkowej, trampolinę, piłkarzyki i stół do ping-ponga. Dzięki temu jest co robić nawet przy brzydkiej pogodzie.

Rogowo polecane jest przede wszystkim tym osobom, które nie lubią zatłoczonych plaż i cenią sobie ciszę. To idealne miejsce, żeby zregenerować siły i odpocząć od zgiełku miasta.