Nowonarodzone dziecko w pierwszych chwilach życia powinno być jak najbliżej rodziców. Związane jest to z częstym budzeniem się dziecka w nocy, koniecznością zmiany pieluchy, karmieniem czy po prostu zwykłym przytuleniem w celu uspokojenia. Bardzo często maluch przebywa wówczas w jednej sypialni z rodzicami. Oczywiście istnieje wiele przypadków, kiedy to dziecko od pierwszych chwil pojawienia się w domu ma własny pokój. Niezależnie od przypadku, nadchodzi taki moment, kiedy maluch powinien mieć indywidualną przestrzeń, co w oczywisty sposób podyktowane jest względami rozwojowymi.

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla dziecka? Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Urządzenie pokoju dla dziecka to tak naprawdę zadanie niebanalne. Trzeba przewidzieć różne aspektu rozwoju malucha i jego ewentualne zainteresowania. Jak najlepiej przygotować pokój dla dziecka, aby stał się jego królestwem? Niniejszy poradnik powinien przekonać czytelnika, że urządzanie pokoju dziecięcego może być również relaksem i pewnego rodzaju odskocznią od problemów codziennych dla dorosłych!

Urządzając pokój, przede wszystkim należy spojrzeć na wszystko z perspektywy dziecka. Wówczas można dostrzec np. niebezpiecznie wystające uchwyty od szuflady, ostre rogi szaf lub inne niepokojące przedmioty. Bezpieczeństwo to podstawa i najważniejszy aspekt stworzenia bezpiecznego królestwa dla malucha.

W pierwszej kolejności przy urządzaniu pokoju dla malucha należy zacząć od podstawowych mebli – łóżeczko oraz szafa dziecka, w której można przechowywać ubrania i środki ochrony osobistej, takie jak maści, kremy, chusteczki czy pieluszki. Łóżeczko powinno posiadać szczebelki zabezpieczające przed wypadnięciem. Dobry rozwiązaniem jest zakup do łóżeczka specjalnego przewijaka z możliwością przechowywania kilku pieluszek, chusteczek i kremów nawilżających. Dziecko bardzo szybko rośnie i od razu warto zainwestować w tzw. „łóżko rosnące” z dzieckiem, które szybko można zmontować w tapczan po zdjęciu boków i wydłużeniu spodu. Niektóre rozwiązania meblarskie są bardzo dobrze pomyślane i np. fronty w kwiatki czy misie widziane oczyma niemowlaka można przełożyć na drugą stronę, dzięki czemu zmienią się w gładkie, jednokolorowe służące niemowlakowi czy dziecku w okresie szkolnym.

Dorastające dziecko - jak sprawnie zmienić wystrój sypialni malucha?

Aranżacja i dekoracja wnętrza pokoju dla dziecka

W momencie, kiedy meble są kupione i odpowiednio zabezpieczone, można przystąpić do aranżacji i dekoracji wnętrza pokoju. Przede wszystkim należy postawić na odpowiednią kolorystykę wnętrza, które powinno być pełne energii, by dziecko czuło się w nim bardzo dobrze. Najczęściej ciekawe aranżacje wnętrz pokoi dziecięcych związane są z łączeniem wielu kolorów, które razem tworzą przemyślaną kompozycję. Mogą to być różne odcienie poszczególnych ścian z namalowanymi motywami z różnych bajek. Nie jest to zadanie trudne i można wykonać samemu z wielu możliwych do kupienia szablonów. Dla bardziej sprecyzowanych wymagań można wykorzystać projektor i rzucić na ścianę dowolny bajkowy motyw.

Urządzając pokój niemowlaka, należy pomyśleć również o dekoracji. Ważne jednak, aby wszelkiego rodzaju firany umożliwiające regulację światła dziennego, poduszki czy kocyki były miękkie i przytulne. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo funkcjonalne, ale przede wszystkim ożywi nieco wnętrze. Warto również zaopatrzyć się w nieco większych rozmiarów pluszaki, wówczas maluch z radością będzie się w nie wtulał. Więcej na temat cennych rozwiązań w temacie urządzania pokoju dla niemowlaka można znaleźć w materiałach sypialnia malucha – 6 funkcjonalnych rozwiązań.