Pierwsza wizyta na siłowni może przyprawić o ból głowy. Przede wszystkim przeraża ogrom sprzętów, hantli, sztang, ciężarów, linek i innych gadżetów. Nie wiadomo jak tego używać, ani jak dobrać obciążenie. Innym problemem może być również nieśmiałość – w końcu, dookoła jest tylu wysportowanych, umięśnionych i pięknych ludzi, którzy wyglądają na znających się na arkanach siłowego treningu. Poza tym, że wiedzą jak ćwiczyć, to wiedzą również jak się ubrać. Umieją spośród mnogości strojów, butów i akcesoriów wybrać te, które będą zarówno praktyczne jak i ładne.  Wbrew pozorom, dress code siłowni nie jest bardzo skomplikowany i jeżeli już uda się opanować kilka podstawowych zasad, będzie można spokojnie dobierać wyprawkę na warszawską siłownię.

Dress code krok po kroku

Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas planowania outfitu na siłownię?

  1. Ubranie powinno być wygodne. Jest to podstawowa i najważniejsza zasada. Na siłowni często trzeba wykonywać ćwiczenia, które wymagają przykucnięcia, wyciągnięcia nogi, schylenia się itp. Jest więc bardzo istotnym, aby ruchy te nie były krępowane nierozciągliwym lub zbyt ciasnym ubraniem. Co więcej, ważne aby strój był rozciągliwy i nie pękał.
  2. Należy dobrać odpowiedni materiał. Najlepsze są ubrania wyprodukowane specjalnie do treningów. Oczywiście, bawełniana koszulka i spodnie lub getry dostępne w zwykłym odzieżowym sklepie również się sprawdzą, ale mogą one nie być aż tak komfortowe i praktyczne jak te profesjonalne. Ubrania wyprodukowane z myślą o przeznaczeniu ich do treningu na siłowni lub fitness najczęściej są zrobione z poliestru z domieszką elastanu. Sprawia to, że są one lekkie, rozciągliwe i przewiewne. Dzięki temu nie będzie towarzyszyło podczas treningu uczucie przegrzania, ruchy nie będą skrępowane oraz nie będzie problemu z szybkim wyschnięciem po zajęciach lub po praniu. Co więcej, ubrania te są skonstruowane tak, że ciepłe powietrze i wodę wyprowadzają na zewnątrz i nie namakają tak bardzo jak zwykłe bawełniane podkoszulki.
  3. Obuwie też ma znaczenie. Często wchodząc do siłowni w Warszawie widzi się ludzi w tenisówkach lub klapkach. Może to odrobinę dziwić – i słusznie. To, jakie ma się buty, może zadecydować o tym jak efektywny będzie trening oraz czy nie nabawimy się jakiejś kontuzji. Jako buty na trening na siłownię doskonale sprawdzą się te same, które wykorzysta się do zajęć fitness. Jeśli ktoś, przed dźwiganiem ciężarów lubi zrobić sobie rozgrzewkę na bieżni – warto zainwestować w takie buty, aby były one także przystosowane do biegania. Powinny one być zrobione z przewiewnego materiału, powinny mieć giętką podeszwę i być luźne. Zaleca się, aby takie obuwie było nawet o rozmiar większe. Dobrze też, aby tylna część buta nie była zbyt sztywna i nie ocierała pięt.
  4. Panie powinny ćwiczyć w sportowym biustonoszu. Pomimo, że biust nie wygląda w nim tak imponująco, to jest to niezwykle istotne z punktu widzenia komfortu i zdrowia. Dzięki tym stanikom, biust będzie na miejscu i nie będzie przeszkadzał podczas treningu.

Po przyswojeniu sobie tych kilku najprostszych zasad będziemy w stanie, za niezbyt wygórowaną kwotę, kupić zestaw, który pomoże nam w treningu na siłowni i jednocześnie będzie praktyczny i ładny.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem CityFit