Dywany w stylu marokańskim są obecnie najbardziej rozchwytywanym motywem w tekstyliach wnętrz. Różnią się one znacząco od artykułów, które są oferowane na straganach targowisk tego północnoafrykańskiego kraju. Oryginalne dzieła rzemieślników to urzekające feerią barw i mnogością wzorów wyroby.

Styl marokański z kolei tylko wykorzystuje dostępne w islamskiej kulturze Maroka motywy, ale w porównaniu z wzornictwem dywanów stworzonych w północnej Afryce jest od nich o wiele prostszy. Dzięki temu nadaje się do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, które lubują się w minimalizmie, np. w wystroju skandynawskim. Dywany w tej estetyce stanowią oazy ciepła zarówno poprzez wykorzystanie prostych kształtów, jak i użycie miękkich materiałów stanowiących kontrę do surowych aranżacji. Tekstylia wnętrz w stylu marokańskim stanowią też idealne dopełnienie do tzw. modern classic, czyli klasycznych wyrobów, ale w odświeżonej, nowszej aranżacji, tutaj powstałej poprzez wykorzystanie orientalnych kształtów zamiast klasycznego wzornictwa.

Koniczyna marokańska

Mistrzostwo w kreowaniu wzorów w państwach kultury islamskiej związane jest z zakazem przedstawienia zwierząt i ludzi przez Koran – świętą księgę muzułmanów. Rzemieślnicy i architekci w krajach arabskich osiągnęli przez to najwyższe umiejętności w wykorzystaniu wszelakich form geometrycznych i roślinnych (np. arabeski) i tworzenia z nich fantastycznych motywów. Dodatkowo wymyślna geometria figur przeniesiona na dywan odnosi się także do folkloru Marokańczyków, którzy wierzą, że odpowiednie ułożenie kształtów odgoni złe duchy z ich okolicy.

przyklad wystroju

W stylu marokańskim furorę robi jeden ze wzorów, który jest często wykorzystywany w oryginalnych wyrobach – koniczyna marokańska. To bardzo prosty deseń, który przypomina trochę czterolistną koniczynę, ale posiadające na przeciwległych bokach jeden z dwóch różnych motywów. Pierwszy przypomina liść, drugi natomiast jest ostrzejszy i najbliżej mu do dachu namiotu ogrodowego.

Ze względu na brak rozbuchania wzór koniczyny stanowi konkurencję do klasycznych kształtów i wzorów. Interesujący jest też fakt, że nie powoduje takiego oczopląsu jak kratka, dlatego też może być używany w bardzo kontrastowych barwach. Obecnie można go znaleźć w sklepach meblarskich dosłownie na każdym elemencie wnętrza – ścianach, pościelach, a nawet ramach luster.

Dywany shaggy

Dywany marokańskie to jednak nie tylko koniczyna, istnieją także inne wzory, które inspirowane były oryginalnymi wyrobami z północnej Afryki. Podobnie jak pozostałe produkty w tym stylu również oszczędnie wykorzystują kształty i kolory. Powoduje to, że wybierając dywany w tej estetyce warto zainteresować się dywanami shaggy popularnie zwanymi włochaczami. Różnią się one od zwykłych dywanów gęstym włosiem, który zachęca do chodzenia boso. Powoduje także, że ciężko zaprojektować wzór, który będzie dobrze widoczny. Powodem oczywiście jest długość włosia, która może sprawić, że graniczące ze sobą fragmenty będą zwrócone w najróżniejsze strony tworząc z pomysłu designera, po naniesieniu na dywan, karykaturę. Styl marokański stanowi rozwiązanie tego problemu – proste kształty bardzo łatwo dają się przenieść na włochacze i wyglądają na nich zawsze dobrze.

przyklad wystroju2

Gdzie kupić w Polsce?

Sklepów oferujących wyroby w tej stylistyce nie ma jeszcze w naszym kraju tak dużo, ale pojawiają się już pierwsze jaskółki pozwalające na dostanie ich bez czekania kilku tygodni na dostawę zza granicy i po wydaniu majątku, np. sklep internetowy Trellis. Jeżeli potrzebujemy nowego dywanu w modnej stylistyce, który będzie służył nam przez lata, warto zainteresować się stylem marokańskim. Ze względu na wydatki, warto również rozważnie podejść do zakupu i znaleźć promocje lub kody rabatowe, które umożliwią zaoszczędzenie nawet do kilkuset złotych.

Shopconnector.pl
Kody rabatowe i promocje w sklepach internetowych