Przydomowy ogródek, nawet ten niewielki, to wspaniałe miejsce do wspólnego spędzania czasu. Możemy w nim odpocząć, poczytać, zrelaksować się, a także – znaleźć nieco miejsca specjalnie dla najmłodszych. Jak urządzić ogródkowy kącik dla dziecka?

Urządzanie przydomowego placu zabaw dla dzieci należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Powinno być ono nieco zacienione, np. przez drzewa lub krzewy, ale można też wykorzystać duży parasol ogrodowy. Jeśli chodzi o nawierzchnię, najlepszym rozwiązaniem z całą pewnością będzie wypielęgnowany trawnik. Dzieci lubią biegać, dlatego upadek na miękką trawę będzie zdecydowanie mniej bolesny, niż np. na żwir. Warto też postarać się, aby miejsce zabaw było dobrze widoczne z tarasu, czy kuchennego okna – w ten sposób będzie można mieć pociechę cały czas na oku.

Dostosuj plac zabaw do wieku dziecka

Wybór zabawek ogrodowych dla dzieci jest bardzo duży. Możesz zdecydować się na lekkie i łatwe do przenoszenia bujaki czy jeździki z tworzywa sztucznego, drewnianą kolorową piaskownicę lub huśtawkę, czy też stabilną i odporną na uszkodzenia konstrukcję metalową połączoną z plastikowymi elementami. Czym kierować się podczas zakupów? Przede wszystkim warto dostosować plac zabaw do wieku dziecka. Najmłodsi będą z całą pewnością zadowoleni z piaskownicy – wystarczy zaopatrzyć ją w odpowiednie zabawki, a więc taczki, łopatki i wiaderka, a świetna zabawa gwarantowana. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat będą też chętnie bawić się na niewielkiej plastikowej zjeżdżalni, a także w kolorowych namiotach, które można kupić np. w sklepie patatoy.pl. W upalne dni sprawdzi się dmuchany basen ogrodowy. Starsze dzieci są bardziej ruchliwe, dlatego warto zafundować im nieco większą zjeżdżalnię i huśtawkę. Możesz więc zdecydować się na gotowy zestaw z drabinkami, dzięki któremu Twoja pociecha będzie mogła się wyszaleć. Ośmiolatkom i starszym dzieciom taki plac zabaw może już nie wystarczyć – za to z pewnością chętnie będą spędzać czas na trampolinie, albo domku na drzewie lub palach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli już znajdziesz idealne miejsce na plac zabaw w swoim ogrodzie i wybierzesz zabawki, huśtawki, czy drewniany domek, sprawdź solidność ich wykonania. Na co zwrócić uwagę? Wszystkie powierzchnie – zarówno te drewniane jak i metalowe, powinny być gładkie, a poszczególne elementy solidnie przytwierdzone do całości. Przyjrzyj się, czy w konstrukcji nie ma małych otworów, w które dziecko mogłoby włożyć palec, a także – czy w miejscu łączeń nie pojawiają się rozwidlenia. W przypadku balustrad należy zadbać, aby pomiędzy szczebelkami była zachowana odpowiednia odległość (tak, aby pomiędzy nimi nie zmieściła się głowa dziecka). Wszystkie śruby i wkręty muszą być zabezpieczone – nie powinny one wystawać ponad powierzchnię, ale można je też nakryć specjalnymi osłonami z tworzywa. Jeśli decydujesz się na gumową kostkę brukową, która amortyzuje skoki i upadki, upewnij się, że została wykonana z nieszkodliwego dla zdrowia materiału. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas zabawy, ustaw huśtawki i inne urządzenia w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od innych elementów.