Jednym z najczęściej wybieranych miejsc na wakacje jest Egipt. Kraj ten nie mógłby się rozwinąć, gdyby nie najdłuższa rzeka świata — Nil. Mniej suchy klimat niż w reszcie państwa sprawia, że to właśnie u jego brzegów tętni życie. Do Arabskiej Republiki Egiptu można przyjeżdżać przez cały rok, choć turyści najczęściej wybierają sezony od marca do lipca oraz od października do listopada. 

Kraj faraonów

Uważa się, że starożytny Egipt miał swoje początki ok. 3000 roku p.n.e., a za powstanie kraju odpowiedzialny jest król Menes, założyciel I dynastii faraonów, który zjednoczył królestwa Górnego oraz Dolnego Egiptu. Archeolodzy twierdzą, że wynaleziono wtedy m.in. pismo oraz kalendarz. Ten rozwój kulturowy był kontynuowany przez kolejnych faraonów. Kultem boskim za życia zaczęto obdarzać egipskich władców od Amenhotepa III i jego żony Teje. Za swojego panowania Echnaton i Nefretete chcieli wprowadzić rewolucję religijną — wiarę w Atona oraz zakazać kultu innych bóstw. Nowa religia nie została przyjęta, a panujący później Tutanchamon wydał dekret powrócenia do czczenia dawnych bóstw oraz przeniesienia stolicy do Memfis. Ciekawym okresem było także panowanie Aleksandra Wielkiego, który wyzwolił Egipt spod władzy Persów i wyznaczył nową stolicę, czyli Aleksandrię. Ostatnim faraonem była Kleopatra VII z dynastii Lagidów. Po jej śmierci aż do 395 r. n.e. kraj był prowincją rzymską. Z czasów starożytnych pozostała ogromna ilość budowli i rzeźb, które trzeba zobaczyć, będąc na wczasach w Egipcie. 

Zdumiewający Egipt

Położona w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji, Arabska Republika Egiptu zachwyca zwiedzających od tysięcy lat. Jednymi z największych atrakcji w kraju są piramidy w Gizie. Najpopularniejsza z nich, Cheopsa, to zabytek znajdujący się na liście siedmiu cudów świata starożytnego. Niedaleko znajduje się monolityczny posąg Sfinksa, który ma aż 20 metrów wysokości i 72 metry długości, a wyrzeźbiony został w litej skale. Przedstawia lwa z głową człowieka owiniętą nemes, czyli chustą noszoną przez starożytnych Egipcjan. Innym kompleksem piramid są te w Sakkrze, będącą niegdyś nekropolią Memfis. Było to miejsce pochówku władców, kapłanów oraz najważniejszych dostojników państwowych. Nazwa tego miejsca pochodzi od staroegipskiego bóstwa Sokar, przenoszącego duszę w niebiosa. 

Egipt - atrakcje wzdłuż Nilu

Ze względu na ogromną ilość atrakcji organizowane są wycieczki i podróże szyte na miarę. Można znaleźć takie, które odbywają się na pokładach statków płynących wzdłuż Nilu lub te skupiające się na transporcie lądowym. Niezależnie od tego, jakie się wybierze, atrakcji wzdłuż tej rzeki nie zabraknie. Warta odwiedzenia jest słynna Dolina Królów, gdzie chowani byli faraonowie w okresie od XVIII do XX dynastii, a najważniejszymi grobowcami spośród odkrytych 65 są te, które należały m.in. do Tutanchamona, Ramzesa VI, Setiego I czy Merenptaha. Co ciekawe, niedaleko tego miejsca znajduje się Dolina Królowych, gdzie pochowane zostały małżonki władców. 

Inny wymiar podróży

Najlepsze biuro podróży dla tych, co chcą zaznać luksusu, to Carter. Oferuje ono nie tylko noclegi w pięknych miejscach, lecz także wycieczki takie jak Egipt z Nilu – Ekskluzywna Podróż po Egipcie. Zawiera 10 dni zwiedzania, w tym rejs ekskluzywnym statkiem po Nilu, z przystankami na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc. Zobaczyć można nie tylko piramidy, lecz także zespół świątyń w Karnaku czy Luksorze, o których opowie przewodnik. Podczas pobytu w Aleksandrii będzie można zobaczyć słynną Nową Bibliotekę Aleksandryjską i Cytadelę Kajtbaja, która zbudowana została z pozostałości po latarni morskiej na Faros. 

Więcej informacji i rezerwacja: 22 392 60 16,  travel@carter.eu 

Egipt - atrakcje wzdłuż Nilu

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/ 

Poszukujesz czegoś niebanalnego na wakacje życia? Polecamy:

Afrykańskie safari: https://carter.eu/kierunki/afryka/rwanda 

Luksusowe pociągi: https://carter.eu/blog/najbardziej-luksusowe-pociagi-swiata/ 

Inspiracje: https://carter.eu/blog/ua/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj