Inwestycja w najnowsze drogie, ale superwydajne żarówki może sprawić, że zaoszczędzimy nawet 300 złotych rocznie mniej za energię, a zakup wypłaci się w ciągu 5 miesięcy.

Żarówki LED składają się z diod emitujących światło, ich fenomen polega na tym, że są około 10 razy bardziej skuteczne w konwersji energii elektrycznej na światło od żarówek w starym stylu, tych z włókna żarowego. Niech to wyjaśnia różnicę w poborze mocy w watach.

Tak więc, aby zastąpić tradycyjną żarówkę 60 watowe potrzeba tylko jednej żarówki LED o mocy 6W.

Chociaż są one znacznie droższe od tradycyjnych żarówek i innych „niskoenergetycznych” rodzajów oświetlenia, takich jak lampy fluorescencyjne, to LED zapewnia większą, jakość, zwykle na poziomie L70. Oznacza to, że w okresie, którego strumień świetlny nie spadnie poniżej 70% licząc od wartości początkowej. Innego typu rodzaje oświetlenia oznacza się symbole L50 oznacza, to, że w okresie działania, jaki gwarantuje producent strumień świetlny nie spadnie poniżej 50% wartości początkowej.

Dla obliczeń kosztów musimy założyć, że właściciele mieszkań (w ciągu roku) średnio mają włączone światło przez 10 godzin dziennie. Zatem całkowity pobór mocy 10 żarówek starego typu to 600W lub 0.6kW. Energia elektryczna jest sprzedawany w jednostkach zwanych kilowatogodziną (kWh) – ilość energii, jaką wykorzystuje urządzenie o mocy 1 kW przez godzinę. Na podstawie typowego cennika energii elektrycznej cena kWh, patrz EnergiaDirect.pl to średni koszt 0,3300 kWh/zł. Tak, więc 10 godzin światła dziesięciu 60W żarówek będzie kosztować dwa złote, a roczny koszt energii to 723 złote za  2 190 kWh.

Jeśli zastąpić wszystkie żarówki na LED o równoważnej mocy 6W, koszty eksploatacji będzie wynosił tylko jedną dziesiątą – dwa gorsze dziennie, 6 zł miesięcznie i 72 zł na rok.

Oszczędności są, zatem wyraźne to ponad 650 zł rocznie.

Ale ile będzie nas kosztować zakup 10 takich żarówek LED o mocy 6W? Znaleźliśmy je w popularnym sklepie internetowym, choć ich koszt może być wysoki, to w tej cenie mamy pewność, że oświetlenie spełnia wymogi. Wymiana wszystkich 10 żarówek będzie zatem kosztować 299,9 zł. Żarówkom zajmie mniej więcej pięć miesięcy, aby móc konkurować z tanimi nieefektywnymi poprzedniczkami. W pierwszym roku swoją oszczędność netto na wymianie oświetlenia można kalkulować na poziomie 300 złotych.

Niektórzy producenci twierdzą, że ich żarówki LED będą świecić 40.000 godzin bez względu na to ile razy będziemy je wyłączać. LED dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, wytwarzają różne odcienie światła, także światło podobne do „światła dziennego” i „ciepłej bieli”. Więc można z nich korzystać w celu zastąpienia tradycyjnych żarówek. Przechodzą do natychmiastowej iluminacji świetlnej, brak opóźnienia lub migotania, jaki jest zauważalny w energooszczędnych żarówkach typu fluorescencyjnego. Generują również niewiele ciepła, dzięki czemu są bezpieczniejsze.