Ewa Grętkiewicz, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pisarka oraz dziennikarka. Swoją przygodę z literaturą zaczęła od książek dla dorosłych: powieści Już zamknięte drzwi oraz zbioru opowiadań Szminka w kolorze cyklamenu. W 2005 opublikowała pierwszą książkę dla dzieci, Szczękającą szczękę Saszy, wyróżnioną w konkursie KSIĄŻKA ROKU 2005 Polskiej Sekcji IBBY. Rok później ukazała się Zakręcona na Maksa. Za powieść Dostaliśmy po dziecku Ewa Grętkiewicz dostała II nagrodę w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Źródło: www.nk.com.pl

Główna bohaterka książki nazywa się Agnieszka Sosna, w skrócie Aga Flaga – taką ksywę nadała jej przyjaciółka. Jest szczęśliwą posiadaczką psa Foki, świnki morskiej Albertyny Konstancji oraz mniej szczęśliwą posiadaczką starszego brata Piotrka. Ponieważ z bratem toczy nieustające kłótnie, na jego jedyny plus zalicza Maksa, fajnego kolegę, w którym to Aga flaga nieco się podkochuje. Poza tym, jak to bywa wśród dorastających dziewczynek, Agnieszka żyje w świecie romantycznych marzeń, które dzieli pomiędzy chęć posiadania wymarzonego konia oraz chęcią poznania księcia.

Postanawia pisać pamiętnik, który nazwała Pamiętnikiem Agnieszki Sosny – nieksiężniczki.

Niestety, jest tak zajętą i pomysłową dziewczynką, że wciąż nie ma czasu na dokonywanie wpisów. Pewnego dnia znajduje gazetę z modą, gdzie przeczytała, że „kobieta musi być niezależna finansowo”. To jedno zdanie spowodowało lawinę niesamowitych wydarzeń. Szukając pomysłu na siebie w życiu wymyśla niezliczone sposoby na zarobienie pieniędzy, począwszy na próbie spieniężenia ubrań własnej mamy, poprzez otwarcie małej gastronomii z goframi, a skończywszy na byciu wróżką.

Warto też kilka słów poświęcić perypetiom ze zwierzętami, ponieważ Aga Flaga postanowiła zostać treserką, niedzikich zwierząt. Niestety świnka morska nie wykazała chęci współpracy, a i pies raczej średnio udawał konia. Za to z powodzeniem udałoby się doprowadzić do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy Foką a psem z sąsiedztwa, gdyby nie to, że Foka w ostatnim momencie uciekła, a żoną psa ogłoszono….Agę Flagę. Co zresztą długi czas wypominał jej brat z kolegami, bawiąc się przy tym niezmiernie dobrze.

Aga Flaga cechuje się również jedną, za to konkretną cechą – ma niesamowity dar wpadania w tarapaty. Za cokolwiek się zabierze, za każdym razem kończy się jej kompromitacją.

Koniec końców, jak na dobrą książkę dla młodych i zakochanych przystało, znajduje się i koń i książę.

Ale gdzie ten koń i kim jest książę, o tym sza!

Przeczytajcie sami!

„Zakręcona na maksa” to książka, którą czyta się szybko i z przyjemnością. Burzliwe wnętrze dziewczynki i jej niepoprawny romantyzm oraz ciekawe pomysły zapewnią nam dobrą zabawę podczas lektury. Skierowana jest głównie do dziewczynek w wieku szkolnym, mniejsze dzieci mogą mieć kłopoty w łączeniu wielu wątków. Idealna na prezent, obowiązkowa pozycja na półce!