Flamenco pochodzi z Andaluzji. Jest to taniec, który łączy w sobie elementy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej oraz średniowiecznej muzyki gregoriańskiego chorału. Taniec flamenco przechodził dużo zmian, jednak i dzisiaj nie jest to taniec sztywny – jest to taniec, który cały czas się rozwija, a to wszystko dzięki wyjątkowości poszczególnych jego wykonawców, jak również zmysłowości wpisanej w jego charakter.

Krótka charakterystyka tańca flamenco

Przede wszystkim jest to taniec solowy, aczkolwiek nie wyklucza się zatańczenia flamenco przez parę lub całą grupę – nowoczesna wersja tzw. „Ballet Flamenco”

Fundamentalnym punktem wyjścia dla tańca flamenco jest świat wewnętrznych doznań i emocji.

Podczas wykonywania tego tańca, tancerz ma ogromną swobodę w odbieraniu elementów ruchu i sposobie wykonywania poszczególnych elementów oraz jego kompozycji. Wyłącznie stałym elementem jest rytm oraz charakter wybranego stylu, rodzaju pieśni.

Elementy tańca flamenco:

Elementami tańca flamenco są charakterystyczne ruchy ciała, rąk i stóp.

Ciało – energiczne zwroty całego ciało albo tylko głowy, rozkołysane ruchy – widoczne w tańcu kobiecym ruchy bioder. Specyficzne „skręcone” pozycje, bardzo widoczne w poszczególnych wersjach obrotów standardowych dla flamenco.

Ręce – praca rąk obejmuje wszystkie podstawowe pozycje i ich rodzaje. Ruchy dłoni w przypadku mężczyzny wykonywane raczej całą dłonią. Natomiast w przypadku tańca kobiety niezwykle widowiskowe, złożone z poszczególnych palców.

Stopy – ich praca to najbardziej charakterystyczny element flamenco. Zapateado-solowy popis stepu tancerza, punteado – zaznaczenie poszczególnymi uderzeniami podkładu muzycznego (gitary, śpiewu).

Strój do tańca flamenco

Strój tancerki to przede wszystkim szeroka, falbaniasta spódnica albo suknia, czasami uzupełnieniem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat. Ważne są też buty, które podczas tańca są dodatkowym instrumentem. Tancerki wystukują obuwiem rytm, który wzbogaca grę gitarzysty.

Tancerz flamenco jest ubrany w czarne obcisłe spodnie, białą koszulę, kamizelkę. Natomiast buty są wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami. Ma też charakterystyczny płaskodenny kapelusz, który jest wykorzystywane jako element choreografii.

Taniec flamenco jak każda sztuka miała i nadal ma wielu wybitnych artystów, którzy są doceniani nie tylko za ich profesjonalizm, ale za ich autentyczność w przekazywaniu myśli i uczuć.