Florencja miasto w środkowych Włoszech, leżące nad rzeką Arno, założone przez Juliusza Cezara w 59 r. p.n.e. Florencja jest stolicą Toskanii i jednym z najsłynniejszych turystycznych miast we Włoszech. To właśnie we Florencji narodził się włoski renesans, a z miastem tym związane są takie słynne osobistości jak Dante Alighieri, Niccolo Machiavelli, Sandro Botticelli czy Leonardo da Vinci.

By w pełni docenić walory Florencji koniecznie musisz się zatrzymać w tym mieście na kilka dni. Rozpoczynając swoją przygodę z Florencją musisz pozbyć się złudnej chęci zobaczenia wszystkiego. Loty do Florencji odbywają sie z kilku największych miast w Polsce a ich ceny pozytywnie zaskakują, więc możesz śmiało rozważyć kilka wizyt w tym pięknym mieście! 🙂

W pierwszej kolejności we Florencji powinnaś odwiedzić następujące miejsca:

Most Złotników (Ponte Vecchio) – najstarszy i najpiękniejszy most Florencji. Początkowo na moście znajdowały się sklepy rzeźnicze, dzisiaj Most Złotników stał się niewątpliwie wizytówką Florencji i główną ulicą handlową. Na moście zlokalizowane są głównie sklepy i pracownie jubilerskie. W środkowej części mostu znajduje się punkt z którego rozpościera się widok na rzekę Arno oraz na Florencję. Codziennie rzesze turystów przemierzają najsłynniejszy florencki most, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Katedra Matki Boskiej Kwietnej (Santa Maria del Fiore) – Katedra stanowi najbardziej charakterystyczny element w panoramie Florencji. Ogromne rozmiary Katedry czynią ją jednym z największych kościołów na świecie. Katedrę prawie w całości zajmuje Piazza del Duomo. Kopułę Katedry zdobi przepiękny fresk Sądu Ostatecznego Vasariego i Zuccariego. Pod szczytem kopuły Santa Maria Del Fiore znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Florencję.

Baptysterium San Giovanni – ośmioboczna, najstarsza budowla we Florencji o charakterze religijnym. Swoją sławę Babtysterium San Giovanni zawdzięcza głównie trzem parom brązowych drzwi prowadzących do wnętrza budowli. Na najsłynniejszych, wschodnich drzwiach, zwanych „Drzwiami Raju” przedstawiono 10 scen ze Starego Testamentu, postacie biblijne oraz artystów żyjących w czasach twórcy.

Piazza Della Signoria – najsłynniejszy plac we Florencji na którym niegdyś koncentrowało się życie polityczne miasta. Dzisiaj jest jednym z najbardziej okupowanych przez turystów miejsc we Florencji. Nad placem góruje Palazzo Vecchio – ratusz, który był siedzibą władz miejskich. Plac otoczony jest szeregiem pałaców oraz galerią rzeźb. Na szczególną uwagę zasługuje fontanna Neptuna, pomnik Kosmy I, posąg Dawida oraz rzeźby znajdujące się w Loggi Della Signoria.

Galeria Uffizi – jedno z najsłynniejszych muzeów malarstwa nie tylko we Florencji, ale także na świecie. W galerii znajdują się m.in. zbiory Medyceuszy i Lorenów. Wśród nich dzieła takich artystów jak Michał Anioł, Caravaggio, Rubens, Sandro Botticelli, Giotto i wielu innych mistrzów pędzla. Warto także zobaczyć portrety polskich królów m.in. Jana III Sobieskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Florencja jest królestwem malarzy, architektów i wielkich artystów renesansu co sprawia, że przyciąga nie tylko turystów, ale przede wszystkim miłośników i pasjonatów sztuki.

Źródło: „ Europa we dwoje. Romantyczne metropolie” – Marcin Szyma