Fototapeta ścienna to ciekawy i coraz popularniejszy pomysł na aranżację wnętrz. Przy jej doborze liczy się nie tylko wzór i jakość materiału, ale również charakter wnętrza, jaki mamy zamiar uzyskać. Wybierając fototapetę należy pamiętać, aby razem z innymi elementami pomieszczenia stanowiła spójną całość.

Fototapety przeżywają obecnie drugą młodość. Już nie kojarzą się jedynie z palmami i morzem. Poprzez mnogość dostępnych wzorów  można nadać wnętrzu estetyczny wygląd i podkreślić zainteresowania domowników. Wyjątkowo ciekawa jest możliwość zrobienia fototapety z własnego zdjęcia. Wbrew pozorom nie trzeba mieć do tego aparatu za kilka tysięcy złotych. Specjaliści przekonują, że wystarczy aparat o dobrej optyce, za pomocą którego można zrobić zdjęcia o wielkości 10Mpx. Firmy zajmujące się wydrukiem fototapet dodatkowo mogą zadbać o lepszą jakość wydruku, pomogą wykadrować dane zdjęcie i doradzić przy jego wyborze.

Przed zamówieniem fototapety należy zapoznać się z jej rodzajami dostępnymi na rynku. Rodzaj materiału do produkcji fototapety jest bowiem uzależniony między innymi od tego w jakim pomieszczeniu będzie ona umieszczona, jak panuje tam wilgotność i temperatura. Ma on również kluczowy wpływ na jakość wydruku oraz odzwierciedlenie rzeczywistych kolorów zdjęcia.
Najpopularniejsze rodzaje fototapet:

    • fototapeta papierowa
    • fototapeta lateksowa
    • fototapeta winylowa

Nazwy tych fototapet wskazują, na jakim podłożu jest ona wykonana. Materiał stanowiący podłoże różni się trwałością, możliwością zastosowania oraz ceną.

Najprostszą opcją jest fototapeta papierowa. Należy ona do najmniej trwałych, ale i najtańszych opcji, przez co ma duże grono zwolenników.

Fototapeta lateksowa jest dużo trwalszym materiałem. Podłoże stanowi tu papier z dodatkiem lateksu, dzięki czemu fototapeta ta jest odporna na uszkodzenia i łatwiejsza w montażu.

Fototapeta winylowa natomiast jest zbudowana z podkładu z flizeliny z dodatkiem winylu lub z samej folii winylowej. Jako jedyna z wymienionych przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany swobodnie „oddychają”. Sprawdza się w pomieszczeniach o zwiększonym stopniu wilgoci i wyższej temperaturze t.j. kuchnia czy łazienka.

Niezależnie od wyboru materiału, z którego zbudowana jest fototapeta należy pamiętać o tym, że może być ona pokryta warstwą laminatu. Jest to wręcz zalecane, gdyż laminat stanowi dodatkowe  zabezpieczenie przed zabrudzeniem. Daje również możliwość czyszczenia fototapety na mokro i na sucho dzięki czemu, użytkowanie jej staje się dużo prostsze. 

Oprócz wyboru podkładu fototapety należy zwrócić uwagę na zastosowane tusze. Na rynku dekoratorskich przeważnie stosowane są druki solwentowe oraz druki tuszami pigmentowymi. Obydwa są bezwonne i bezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Różnią się jedynie odzwierciedleniem kolorów. Druk pigmentowy nadaje fototapecie wyrazistości i w najlepszy sposób odwzorowuje kolory. Jest on również najmniej podatny na blaknięcie.

Przed wyborem motywu graficznego oraz odpowiedniego rodzaju fototapety dokładnie przyjrzyjcie  się fototapetom oferowanym przez firmy z branży dekoratorskiej, gdyż dobry wybór fototapety pozwoli w rewelacyjny sposób odmienić wnętrze waszych domów oraz cieszyć się nim przez długie lata.

Anna Wicher
Fototapety na wymiar Foteks