Nie ma nic lepszego po długim, męczącym dniu w pracy niż orzeźwiający napój z kilkoma kostkami lodu w szklance. Skąd wziąć lód? Możesz go przygotować w specjalnych woreczkach lub pojemnikach, kupić gotowe kostki w sklepie lub… po prostu sięgnąć do lodówki i wyjąć kilka świeżo zamrożonych kostek. To ostatnie rozwiązanie jest dostępne pod warunkiem, że w kuchni czeka na ciebie lodówka z kostkarką. Czy to rozwiązanie dla każdego?

Choć jeszcze jakiś czas temu lodówka z kostkarką była urządzeniem produkowanym przede wszystkim z myślą o barach czy restauracjach, dziś bez trudu można znaleźć wiele modeli przeznaczonych do kuchni w domu. Czy ich zakup rzeczywiście się opłaca? Wszystko oczywiście zależy od Twoich potrzeb.

Jak działa lodówka z kostkarką?

Na rynku można znaleźć dwa typy kostkarek zamontowanych w lodówce. Różnica polega na sposobie dostawy wody, z której powstawać będzie lód:

  • kostkarka może być podłączona bezpośrednio do sieci – pobierać wodę samodzielnie w miarę potrzeby i zużycia lodu,
  • może też być wyposażona w zbiornik na wodę, który należy samodzielnie uzupełnić.

Oba typy kostkarek mają swoje wady i zalety. Ta z przyłączem do sieci jest bardziej „bezobsługowa”, jednak wymaga wykonania przyłącza do instalacji hydraulicznej. Z tego powodu, wybierając miejsce na jej ustawienie, musisz wziąć pod uwagę dostęp do rur. Ta z pojemnikiem na wodę daje większą swobodę w wyborze miejsca na lodówkę (co jest istotne również, jeśli zakładasz, że przy kolejnym remoncie kuchni ją przestawisz). Ponadto – pozwala uzupełniać zbiornik na wodę nie tylko kranówką, ale również wodą źródlaną czy uprzednio przefiltrowaną. Z drugiej strony jednak musisz pamiętać o uzupełnianiu wody, jeżeli chcesz mieć stały dostęp do lodu.

Lodówki z kostkarką znajdziesz w ofercie wielu producentów – ciekawe modele czekają np. wśród chłodziarek Liebherr – zarówno wolnostojących, jak i do zabudowy.

Czy lodówka z kostkarką to rozwiązanie dla każdego domu?

O tym, że wyposażona w kostkarkę lodówka będzie przydatna m.in. w restauracji czy barze, nie trzeba przekonywać nikogo. Co jednak z tego typu dodatkiem do chłodziarki w warunkach domowych? Jak najbardziej się przydaje. Kiedy? Choćby wówczas, gdy urządzasz przyjęcie dla znajomych i chcesz sobie zapewnić wygodny dostęp do idealnie zmrożonych i już gotowych kostek lodu. Mając kostkarkę, nie musisz się męczyć z otwieraniem woreczków do lodu czy wydłubywaniem zamrożonych kostek z plastikowych pojemników. Wystarczy otworzyć specjalną szufladę w lodówce i cieszyć się stałym zapasem lodu: nowoczesne modele są w stanie wyprodukować nawet 1 kg kostek na dobę!

A jak obecność kostkarki wpływa na cenę lodówki oraz koszt jej eksploatacji? Jeżeli chodzi o cenę, to inwestycja zwraca się dość szybko, zwłaszcza jeżeli postawisz na energooszczędny model. Chłodziarki klasy A+++, nawet z kostkarką, gwarantują niskie zużycie prądu, a co za tym idzie, rozsądną wysokość rachunków za energię elektryczną.

Choć zatem kostkarka nie jest obowiązkowym wyposażeniem lodówki w domu, warto rozważyć zakup modelu z tym dodatkowym wyposażeniem, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie życie.