Przed każdym wyjazdem zapewne skrupulatnie sprawdzasz miejsce, do którego masz zamiar się udać. Standard hotelu, odległość do plaży, dodatkowe atrakcje – a przede wszystkim pogoda. Poszukiwanie gorącego miejsca na letni wypoczynek może być zajmujące. Z naszym przewodnikiem po ciepłych krajach znalezienie gorącego miejsca na wakacje będzie banalnie proste!

Jeśli Europa…

Problemu praktycznie nie masz jeśli wybierasz się na wakacje do Europy. Letni urlop w popularnych miejscach Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii (oprócz wysp Kanaryjskich. Tutaj temperatury cały rok kształtują się na podobnym poziomie) czy Grecji są gwarancją niezawodnej pogody. Temperatury w czerwcu wskazują już ok 25 stopni, a w lipcu i sierpniu sięgają ponad 30 stopni. Minimalnie chłodniej może być na wyspach, co może być spowodowane lekką bryzą, która odczuwalna jest głównie wieczorem. Generalnie u wybrzeży panuje klimat suchy, śródziemnomorski, który sprawia, że mimo wysokich temperatur nie są one tak bardzo uciążliwe.

Jeśli chcesz z kolei troszkę pozwiedzać to środek sezonu może nie być dobrym wyborem. Sprzyjające warunki panują natomiast w kwietniu, maju, w drugiej połowie września i październiku. Należy jednak pamiętać, że większość opadów w tych krajach odnotowuje się właśnie w sezonie wiosennym i jesiennym. Dlatego też jeśli wybierzesz się na urlop w tym czasie musisz liczyć się z tym, że słonko może schować się za chmurką, a do walizki będziesz musiała spakować kalosze.

Coraz większymi krokami zbliża się sezon urlopowy i zapewne niejedna z nas stanie przed dylematem co i w co się spakować? Odwieczny problem, przynajmniej dla kobiet:) Aby ułatwić Ci zadanie poniżej podaję spis rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w Twojej walizce jeśli wybierasz się na siedmiodniowy urlop do ciepłych krajów.

Może Afryka?

Jeśli pragniesz naprawdę tropikalnych upałów wówczas warto udać się do Egiptu. Temperatury są tam wysokie, a opady występują sporadycznie. W kurortach basenu Morza Czerwonego słupek rtęci wskazuje ponad 20 stopni nawet w środku zimy (kurorty u wybrzeży Morza Śródziemnego są zamykane w okresie zimowym). Najkorzystniej jednak wybrać się do Egiptu w kwietniu, maju, październiku i listopadzie. Wówczas jest jeszcze bardzo gorąco lecz upały nie są aż tak uciążliwe.

Miesiące czerwiec, lipiec,-08-i-09-polecane są naprawdę odważnym, lubiącym upały turystom. Zimą natomiast pomimo dość wysokich temperatur w dzień, popołudnia i noce bywają chłodne i wietrzne, a słońce zachodzi bardzo szybko (o godz. 17:00 jest już szaro).

Na urlop w Kenii z kolei najlepiej wybrać się polską zimą. Miesiąc-01-i-02-cechuje stosunkowo niska wilgotność powietrza oraz duża liczba godzin słonecznych (8/9h). Wtedy też są najlepsze warunki na obserwowanie zwierząt na safari. Poza tym cały rok jest ciepło. Tutaj temperatura powietrza rzadko spada poniżej 30 stopni. Niestety, pomimo wysokich temperatur, Kenia to kraj o dość dużej wilgotności powietrza dlatego też powszechne jest tutaj występowanie pór deszczowych (zazwyczaj od kwietnia do czerwca oraz w listopadzie i grudniu).

Dobrym miejscem na spędzenie urlopu w Afryce jest Tunezja. Szczyt sezonu w tym kraju przypada od maja do końca września, a nawet października. Wówczas temperatury wahają się od 28 do 36 stopni w kurortach. Idealne warunki na plażowanie (choć w głębi kraju, na Saharze jest jeszcze bardziej gorąco!).

Azjatyckie klimaty…

Jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez turystów jest Tajlandia. Jeśli chcesz uniknąć upałów oraz ulewnych deszczy najlepiej wybierz się w porze suchej i ciepłej tj. od grudnia do lutego. Wówczas temperatury wahają się od 20 do 26 stopni i jest to najlepszy czas zarówno na zwiedzanie kraju jak i na leżakowanie na plaży. Pozostałe pory roku charakteryzują się jeszcze wyższymi temperaturami i bardzo wysoką wilgotnością powietrza.

A może gdzieś dalej?

Jeśli pragniesz egzotyki możesz udać się na Dominikanę. Warto jednak pamiętać, że pomimo wysokich temperatur (średnie roczne temperatury wynoszą 25 stopni) występuje tutaj bardzo duża wilgotność powietrza i opady deszczu (zwykle od maja do sierpnia). Nie są jednak one bardzo uciążliwe, gdyż trwają stosunkowo krótko (do godziny dziennie). Dominikana to kraj, którego nie omijają również huragany. Zjawisko to jest najsilniejsze głównie późnym latem i jesienią (od lipca do października). Tak więc najlepszym terminem na odwiedzenie tej wyspy jest okres zimowy (od grudnia do kwietnia). Wówczas jest bardziej sucho, słonecznie, a temperatury wahają się w granicach 24-28 stopni w dzień (wieczory i ranki bywają chłodniejsze). W tym okresie bywa także bardziej wietrznie – głównie na wschodnim wybrzeżu.

Musisz jednak pamiętać, że pogoda bywa nieprzewidywalna. Mogą pojawić się zarówno przelotne deszcze w porze suchej, oberwanie chmury w środku sezonu, a także bardzo wysokie temperatury powietrza poza sezonem.