Gwiazdki w hotelach przyznawane są wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Każdy hotel w Polsce jest kontrolowany przez specjalną komisję i na podstawie efektów jej pracy przyznawane jest odpowiednie oznaczenie. Jednak czy wiesz, o czym konkretnie mówią poszczególne kategorie?

Niestandardowy standard

Zanim zaczniesz szukać idealnego hotelu na wakacje musisz wiedzieć, że nie ma konkretnej skali, według której hotele na całym świecie są oceniane. Na przykład w Polsce hotele mogą otrzymać od 1 do 5 gwiazdek, w Szwajcarii hotel może nie mieć gwiazdek w ogóle, na Malcie 2 gwiazdki to najniższa nota, a w Dubaju czy Moskwie można spotkać hotele o 6 czy nawet 7 gwiazdkach! Dlatego prezentujemy skalę stosowaną w naszym kraju.

1 gwiazdka

Pierwszą gwiazdkę zdobyć nietrudno. W 8-metrowym, dwuosobowym pokoju powino być łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka. Powinien znaleźć się również ręcznik, jednak łazienka najpewniej będzie wspólna dla przynajmniej kilku pokoi. Zarówno parking jak i restauracja nie są wymagane do otrzymania 1 gwiazdki, więc powinnaś się rozejrzeć po okolicy, by znaleźć miejsce postojowe i jakąś restaurację.

2 gwiazdki

Gwiazdki w hotelach dwugwiazdkowych przyznaje się, jeśli pokój dwuosobowy ma 9 metrów kwadratowych, a poza standardem 1-gwiazdkowym w pokoju znajdzie się radio, pokój ma dostęp do internetu, łazienka w każdym pokoju i przynajmniej jeden posiłek dziennie. Tak jak i w przypadku hotelu 1-gwiazdkowego, przysługuje nam 1 komplet pościeli na 3 dni.

3 gwiazdki

Standard trzech gwiazdek obejmuje ładniejszy o wyższym standardzie wystrój wnętrz, telewizor, klimatyzacja oraz telefon, po każdej nocy zmieniana pościel wraz ze sprzątaniem, a na terenie hotelu dostępne atrakcje w postaci siłowni, centrum Spa i tym podobnych. W 10-metrowym pokoju powinnaś także znaleźć wodę butelkowaną, zestaw do czyszczenia odzieży oraz ręcznik kąpielowy.

4 gwiazdki

Cztery gwiazdki to rozszerzony standard trzech. Wyższa klas wyposażenia, więcej miejsc rozrywki i rekreacji, a ponadto dobra lokalizacja i odpowiedni poziom zabezpieczeń. W pokoju hotelu 4-gwiazdkowego znajdziesz minibar lub lodówkę, suszarkę do włosów, klimatyzację, a z dodatkowych usług: strzeżony parking, codzienną zmianę pościeli i ręczników, klimatyzację, kwiaciarnię i punkt prasowy.

5 gwiazdek

Największy standard pięciu gwiazdek to istny luksus. Pokój 2-osobowy musi mieć minimum 18 metrów kwadratowych, wysokiej jakości łóżko i wygodny materac, stolik i fotele, biurko, sejf… Wyposażenie takich obiektów musi odpowiadać najnowocześniejszym trendom i najwyższej jakości. Umiejscowienie takiego obiektu również nie jest przypadkowe, a obsługa ogólno dostępna dla gości podczas całego pobytu. W cenę wliczone jest sprzątanie pokoju 2 razy dziennie.

A powyżej?

Ponad tym pięciu stopniowym podziałem standardu istnieją obiekty przewyższające o wiele bardziej luksus pięciu gwiazdek. Aby oddzielić je i nadać im wyjątkowy charakter przyznaje się im niekiedy aż siedem gwiazdek. Swoim wyposażeniem i komfortem pobytu wyprzedzają one niejako naturalne zmiany. Niestety takie obiekty będąc najlepszymi są również najdroższymi.

Na pocieszenie pozostaje nam fakt iż aby przyciągnąć klientów standardy hoteli stale rosną, nawet tych z najniższego przedziału cenowego, a ilość dostępnych obiektów sprawia, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie.