Jednym z najczęściej podejmowanych postanowień noworocznych jest, obok odchudzania, zaprowadzenie porządku w domu i w kuchni. Oto kilka pomysłów, które pomogą ci wraz z nowym rokiem stać się idealną panią domu.

Od teraz będziesz miała wszystko pod kontrolą, a jednocześnie zyskasz więcej czasu dla siebie. Będziesz mogła cieszyć się nie tylko pełną lodówką, ale i posprzątanym domem oraz bardziej efektywnym planowaniem posiłków.

1. Rób zakupy w sklepach online

Jedną z najbardziej czasochłonnych czynności jest robienie zakupów. Wyprawa do supermarketu często zajmuje cały dzień, a potem wszystkie sprawunki trzeba jeszcze przynieść do domu. Jeśli chcesz zminimalizować czas spędzany w sklepie, dobrym rozwiązaniem będą sklepy internetowe, z których możesz skorzystać w dogodnym miejscu i momencie.

Możesz zdecydować się na jeden z popularnych supermarketów oferujących klientom dostawę – na przykład Tesco, Auchan albo E.Leclerc, albo na sklep internetowy, jak A albo Frisco. Opinie internautów i rankingi pozwolą ci rozeznać się w jakości oferty poszczególnych sklepów. Najlepszym marketem internetowym ubiegłego roku został Frisco, opinie o e-sklepie Auchan były tylko niewiele mniej korzystne. W rankingu brano pod uwagę m.in. takie parametry, jak: ceny (najtańszy jest sklep Frisco), opinie o sposobie zapakowania towaru i ogólnej jakości dostawy (dobrze wypadły sklepy Alma i Auchan) czy też elastyczność dostawy i sposobów płatności (dobrze wypada Frisco oraz Piotr i Paweł).

2. Sprzątaj systematycznie

Jeśli dopuścisz do sytuacji, że nieuprasowane pranie stworzy górę metrowej wysokości, a niepozmywane naczynia przestaną mieścić się w zlewie, faktycznie ogrom zaległych zajęć może stać się przytłaczający. Właśnie dlatego na sprzątanie najlepiej jest poświęcać systematycznie po kilkanaście minut dziennie. O wiele łatwiej będzie ci pozmywać po obiedzie niż łącznie po śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i kolacji. Podobnie – o wiele łatwiej będzie ci systematycznie zamiatać czy ścierać kurze, niż po miesiącu planować generalne sprzątanie trwające kilka godzin.

Systematycznie sprzątanie przez parę chwil dziennie nie oznacza wcale, że zajmie ci ono mniej czasu. Możesz być natomiast pewna, że gruntowne porządki już nigdy nie będą trwały przez cały weekend.

3. Nie marnuj jedzenia

Masz wyrzuty sumienia, gdy zdarza ci się wyrzucać zepsutą żywność? Jest na to kilka sposobów. Nie przystępuj do zakupów bez gotowej listy sprawunków. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy robisz zakupy „z pamięci”, powielając produkty, które nadal znajdują się, niewykorzystane w twojej lodówce.

Jeśli widzisz, że jest ryzyko, że jakiś produkt zepsuje się, wyjmij go z zakamarków lodówki i umieść w widocznym miejscu. W ten sposób zwiększysz szanse, że wykorzystasz go przy gotowaniu. Nie zapominaj też, że prawie każdy produkt spożywczy da się zamrozić – zarówno chleb, jak i kotlety, wyroby garmażeryjne, a także zupy, sosy, warzywa i owoce.