Wiele osób postrzega dobrowolne ubezpieczenia jako niepotrzebny wydatek, którego lepiej uniknąć. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie to często najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy, a koszty wykupienia ubezpieczenia nie muszą być wysokie.

Koszt ubezpieczenia mieszkania jest uzależniony od bardzo wielu czynników, dlatego będzie inny dla każdej nieruchomości. W przypadku niewielkiego lokalu polisa całoroczna z podstawowym zakresem ochrony może kosztować poniżej 200 złotych. W przeliczeniu na jeden miesiąc wysokość składki wyniesie zaledwie kilkanaście złotych. Warto pamiętać, że w każdej chwili może dojść do nieprzewidzianego wydarzenia jak włamanie, zalanie lub pożar. W takiej sytuacji uzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia często okazuje się nieocenioną pomocą.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia?

Aby oszacować, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, twierdzi ekspert z portalu Bestpolisa.pl. Ubezpieczyciele mają dużą dowolność w przygotowywaniu ofert, dlatego są one inne w przypadku każdej firmy. Najtańszą opcją jest podstawowa polisa, która obejmuje ochronę murów nieruchomości, jeśli dojdzie do wydarzeń losowych takich jak pożar i klęski żywiołowe. Polisa uzupełniana jest również o dodatki, np. ubezpieczenie na wypadek włamania, dewastacji i odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Każdy dodatek będzie oznaczał podniesienie wysokości składki.

Poza zakresem ubezpieczenia trzeba również brać pod uwagę nieruchomość i jej parametry. Kluczową rolę odgrywa wartość ubezpieczanej nieruchomości, a także jej położenie. Ubezpieczenie mieszkania w dużym mieście będzie zazwyczaj kosztować więcej niż w małej miejscowości. Pod uwagę brana jest również powierzchnia lokalu i tytuł prawny (np. umowa najmu, akt własności, spółdzielcze prawo własności). Osoba wykupująca polisę musi poinformować o zdarzeniach takich jak wcześniejsze szkody zgłaszane w ramach ubezpieczenia.

Jak obniżyć wysokość składki?

Jeśli chcemy wykupić polisę ubezpieczeniową z szerokim zakresem ochrony dla dużej nieruchomości, może się okazać, że koszt będzie znacznie wyższy niż 200 złotych. Co zrobić, żeby ograniczyć koszty? Na pewno warto zacząć od sprawdzenia ofert kilku różnych firm. Przy podobnym zakresie ubezpieczenia wysokość rocznej składki może się różnić o kilkaset złotych w zależności od wybranego ubezpieczyciela.

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wpłacenie całej sumy z góry. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie jednorazowej wpłaty. Rozbijanie ubezpieczenia na raty może spowodować wzrost kosztów nawet o kilkanaście procent.

Na obniżenie składki wpłynie także lepsze zabezpieczenie mieszkania przed wydarzeniami, które obejmuje ubezpieczenie. Nawet zamontowanie dobrych drzwi antywłamaniowych z odpowiednim certyfikatem może spowodować obniżenie kosztów polisy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ubezpieczyciele ustalają własne zasady i nie każdy będzie uwzględniał wszystkie dodatkowe zabezpieczenia przy obliczaniu składki. Na lepsze oferty mogą liczyć właściciele nieruchomości, w których nie doszło wcześniej do pożaru, włamania lub zalania.

Czasem koszty da się zmniejszyć również przez skorzystanie z innych ofert ubezpieczyciela, np. polisy na życie. Wynika to z chęci premiowania stałych klientów przez firmy ubezpieczeniowe.

Koszty nie są najważniejsze

Wysokość składki nie powinna być ostatecznym wyznacznikiem w czasie podejmowania decyzji o wyborze ubezpieczenia. Na rynku dostępne są tańsze i droższe oferty polisy dla tego samego mieszkania. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej propozycji trzeba zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli, a także zastanowić się jaki zakres ochrony będzie najbardziej odpowiedni w przypadku danej nieruchomości.

Warto bardzo dokładnie przeanalizować oferty, ponieważ często różnią się one w wielu istotnych szczegółach. Na przykład zakres ochrony na wypadek kradzieży może obejmować wyłącznie mienie ruchome lub mienie ruchome i elementy stałe. Duże znaczenie mają także tak zwane wyłączenia odpowiedzialności, czyli zapisy w umowie, które określają, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel jest zwolniony z wypłaty odszkodowania.

Koszty ubezpieczenia mieszkania można sprawdzić przy pomocy kalkulatorów i porównywarek dostępnych w Internecie. Takie narzędzia pozwalają na zorientowanie się w dostępnych ofertach oraz różnicach w wysokości składek w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Czasem jednak konieczna jest indywidualna wycena składki przeprowadzona przez specjalistę. Dotyczy to na przykład sytuacji, w których ubezpieczenie ma również obejmować cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu takie jak dzieła sztuki.

Dobrze wybrane ubezpieczenie mieszkania pozwoli na uzyskanie dużego odszkodowania w przypadku zdarzenia losowego. Składka w wysokości kilkunastu złotych miesięcznie może przełożyć się na odszkodowanie wynoszące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami umowy podpisywanej z ubezpieczycielem oraz z  warunkami, na jakich wpłacane będzie odszkodowanie.