Przeglądając oferty sprzedaży biżuterii, przede wszystkim zwracamy uwagę na jej wygląd i cenę. Dopiero po chwili zaczynamy zastanawiać się, czy np. pierścionek z malachitem, który tak nas zauroczył, zawiera prawdziwy kamień. A ponieważ interesuje nas biżuteria online, to na dodatek nie jesteśmy pewni, czy dany sprzedawca jest uczciwy. Czy to zatem oznacza, że na wszelki wypadek najlepiej nie kupować błyskotek przez internet? Oczywiście, że nie! Trzeba tylko upewnić się, jeszcze przed przekazaniem pieniędzy, że jubiler działa legalnie. Co konkretnie możemy zrobić? Ustalmy to teraz!

Po pierwsze – legalność

Biżuteria online – obecnie na kupowanie kolczyków, naszyjników, pierścionków itp. przez internet decyduje się wiele osób. Wraz z ich ilością wzrasta też niestety liczba oszustów. Dlatego przede wszystkim upewnijmy się, że sprzedawca biżuterii, która nas interesuje, jest wiarygodny. Spróbujmy odszukać go w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (to katalog dostępny online). Jeżeli jubiler w niej figuruje, ma dane teleadresowe i NIP, to wszystko jest w porządku. Możemy mu zaufać. Legalnie działający sklep to podstawa.

Firma jest też rzetelna, jeżeli na swojej stronie internetowej umieściła precyzyjne opisy oferowanej biżuterii. Co powinno znaleźć się w takich opisach? Na pewno informacja o kruszcu, próbie i kamieniach szlachetnych – jeżeli zostały w błyskotkach osadzone. Wszystko z wagą i fachową terminologią. A jeżeli mamy jakieś dodatkowe pytania, to powinniśmy otrzymać możliwość skonsultowania wątpliwości z obsługą sklepu internetowego. Dzięki temu precjoza, które otrzymamy, będą zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Pamiętajmy, że biżuteria online pokazywana nam przez wirtualnych jubilerów powinna być zobrazowana tak, żebyśmy zobaczyli również jej szczegóły. Musimy także mieć możliwość powiększenia zdjęcia. Jeżeli tak nie jest, niech zapali nam się czerwone światełko.

Opinie i koszty

Kolejna sprawa. Poszperajmy w internecie i poszukajmy opinii na temat sprzedawcy, z którego oferty chcemy skorzystać. A jeżeli opinie te nie działają na jego korzyść, z pewnością znajdzie się inny jubiler online, który cieszy się dobrą reputacją. Warto też wybierać sklepy, które zdążyły już wyrobić sobie renomę, czyli takie, które prowadzą działalność od wielu lat. Na wszelki wypadek najlepiej sięgać po wyroby biżuteryjne znanych producentów.

Zwróćmy także uwagę na to, ile będą wynosiły koszty przesyłki, szczególnie jeżeli przypadła nam do gustu dosyć droga błyskotka. Warto też ustalić, czy kolczyki, bransoletka, pierścionek bądź naszyjnik zostaną włożone w ładne, a przede wszystkim bezpieczne pudełko. To bardzo ważne, bo przecież sposób zapakowania ma chronić naszą biżuterię. Nie może ona być poplątana czy uszkodzona. Dowiedzmy się też, czy takie umieszczenie w pudełku jest usługą, za którą musimy dodatkowo zapłacić. Jeżeli już przy pieniądzach jesteśmy, to podpowiadamy również, że za kosztowności zamawiane przez internet najlepiej płacić dopiero przy odbiorze. To dosyć skuteczny bat na oszustów.